Hogyan építsünk fel különböző novellákat? Mikor elengedhetetlen a csattanó?
Mi a szöveghúzás titka, és mire érdemes figyelni, ha megadott hosszra kell írni?
Hol kezdjük el, és meddig tartson egy novella?
A hallgatók kérésére idén új gyakorlati kurzust indítunk, amelynek fókuszában a novellaírás lesz. Ezt a négyhetes kurzust úgy építettük fel, hogy sok-sok-sok gyakorlat legyen benne, tehát érdemes arra számítani, hogy hét közben is lesznek feladatok, gyakorlatok. Azaz itt most novellát írunk. Sokat.
Mire számíthatsz?
Ez egy online kurzus, amelyen zárt Facebook csoportban tudsz részt venni. Ide kerül fel minden hét elején a tananyag, itt kell leadni és itt vitatjuk meg a gyakorlati feladatokat is. Az oktató folyamatos visszajelzést ad a munkádra, de a látjátok egymás megoldásait a többi hallgatóval is, megnézhetitek, kinél mi működik igazán jól.
A feladatoknak van határideje, de ezen belül saját ütemben végezheted el őket, és a feladattal, visszajelzéssel és tananyaggal kapcsolatban bármikor kérdezhetsz, az oktató pedig hétköznap napközben válaszol.
Mi lesz a tematika?
- Novellák típusai, téma kiválasztása
- Történetív és információadagolás
- Karakterépítés a novellában
- Gyakorlati nehézségek pályázatoknál, játékoknál
Az oktató és a tananyag kidolgozója: Róbert Katalin író, szerkesztő
Kinek érdemes részt venni a kurzuson?
Ha tudod, hogy hasznos lehet a novellázás, de nehezen tudsz belevágni, itt kaphatsz tippeket.
Ha szeretsz novellákat írni, de sokszor szétcsúszik a szöveg, jó helyen jársz.
Ha nehezen férsz bele a megadott keretekbe egy-egy pályázatnál, gyakorlati tanácsokat fogsz kapni.
Ha szeretnél írni négy hét alatt sok-sok gyakorlatot, jó helyen jársz.
Te is jönnél? Akkor íme a jelentkezéshez szükséges információk:
Jelentkezési határidő: 2022. április 20.
A kurzus időtartama: 2022. május 2–29.
A kurzus díja: 38.100 Ft (ÁFA-val együtt)
A jelentkezéshez írj a konyvmolykepzopalyazat@gmail.com címre, a tárgy mezőbe írd azt: novellaíró kurzus.
Írd meg, hogy:
- mióta írsz,
- mennyi idős vagy,
- jártál-e korábban kurzusra,
- foglalkoztál-e írástechnikával,
- általában novellákat vagy regényeket írsz-e inkább.
És csatold egy friss, nem bétázott szöveged első 10 ezer leütését (ha van friss novellád, küldd annak a nyitását).
A kurzus oktatója a jelentkezési határidő után nézi át a jelentkezéseket, és egy hét múlva visszajelzünk.
A mi célunk az Írástudó Íróiskolában mindig az, hogy a lehető legtöbbet profitáljanak a hallgatók a kurzusainkból. Ezért igyekszünk mindenkinek olyan nehézségi szintű kurzust ajánlani, amely a beküldött részlet alapján a legtöbbet segítheti éppen most neki. Ezért előfordulhat, hogy más kurzust ajánlunk egy-egy jelentkezőnek.
Akarsz novellázni kicsit? Akkor jelentkezz most, és májusban tarts velünk!
Szeretettel várunk!
Kedves mosó!
Talán érdekel, de ez még bizonytalan…
Szépeket! 🙂
Lily
Tisztelt Aranymosás Irodalmi Magazin!
A kurzuson megírt novellákat közzé teszik az oldalon?
Pálma
Kedves Lily, van időd átgondolni 🙂
Kedves Pálma, az oldalra íróiskolásaink novellái kerülnek fel, de nem automatikus, hogy amit mondjuk ezen a kurzuson megírnak, az kikerül. A kurzuson írt novellák elsősorban arra velük, hogy a hallgatók gyakoroljanak, visszajelzést kapjanak. Sokszor később elküldik őket az oldalra, de ez mindig a hallgató döntése, hogy beküldi-e. Az pedig az enyém, hogy kikerüljön-e. (Ha nem, akkor jelzem a problémákat.)
Kedves Aranymosas!
A jelentkezesi hatarido aprilis 15 vagy 20? A facebook posztban 15-e van, itt viszont 20-a. Valaszukat elore is koszonom!
Kedves Emma, ránéztünk a naptárra, beláttuk, hogy húsvétkor nem fogunk jelentkezéseket elbírálni, és áttettük 20-ra a határidőt 🙂 Facebookon is javítjuk, köszönjük a kérdést!
Tisztelt Aranymosás!
Nagyon érdekelne a tanfolyam, de a jelentkezéshez fontos lenne tudnom melyik napokon, milyen időbeosztással lesz az megtartva – amennyiben lesz olyan része is ami nem visszanézhető és nem saját időbeosztásban történik -, mivel egyeztetnem kell egy éppen zajló fordítói kurzussal is.
Előre is köszönöm az információt!
Üdvözlettel,
Kedves Andrea,
az összes kurzusunkat úgy dolgoztuk ki, hogy a hallgatók szabadon beoszthassák az idejüket egy megadott időkereten belül. Hétfőnként hozzuk a tananyagot, ami írott szöveg, vannak hét közben is feladatok, de ezekre is van idő (általában 1-2 nap, tehát ez intenzív), és mindig van egy olyan feladat, amit már hétfőn elmondunk, és a hét végére kérünk.
Kedves Aranymosó!
Érint-e még egyéb témákat a kurzus, és ha igen, milyeneket és milyen mélységben? Gondolok a nézőpontkezelésre, a narratív távolságra és a zsigeri érzések használatára.
Kedves János, a narratív távolsággal és a zsigeri érzésekkel mélyen az atmoszférateremtő kurzusok foglalkoznak. Itt szó esik a hangulatteremtésről, de azok négy hétig erre is fókuszálnak. A nézőpontokkal, narrációs technikákkal a Szövegboncolón foglalkozunk a legtöbbet, emellett dramaturgia kapcsán előfordulhat, itt a kurzuson a karakterek kapcsán elő fog kerülni.