Rácz Tibor: A gyilkos áldozat

Prológus

Amikor a szekrényemhez értem, beraktam a hátizsákot, a pisztolyt pedig a farmerembe helyeztem, úgy, hogy eltakarja a bő pulcsim. Éppen bezártam a lakattal a szekrényt, amikor valaki megkopogtatta a hátam. Hátra sem kell fordulnom ahhoz, hogy tudjam, ki az.

– Helló, szépségem. A te videódra vertem egész szünetben. Állítólag mindenkinek megvoltál, csak nekem nem. Pedig én láttalak meg először, emlékszel? – duruzsolta Zoli egyenesen a nemi szervére mutatva, miközben kezével a mellemhez közelített. – Gyere, add meg a papának azt, ami jár.

Undorodva hátrébb léptem egyet, és már éppen kezdtem volna sikítani a félelemtől, amikor felnevetett. Olyan őrülten, harsányan tette, amivel túlságosan megalázott. Kacaját a csengő hangja halkította le, de nem úgy tűnt, mint akit zavarja, hogy elkéshet az óráról.

– Becsöngettek, engedj át Zoli. – mondtam a lehető legerélyesebben, és elindultam, de ismét elém állt. – Ehhez ma nincs kedvem, sőt, soha nem is volt. Ne zaklass, nem érdekelsz, fogd fel, oké?

– Láttam a videódat kislány, tudod te mit kell tenni egy sráccal – folytatta tovább, figyelembe se véve, amit mondtam neki.

Felfordult tőle a gyomrom, miközben ránéztem. Hiába jóképű, sportos testalkatú, akkor is taszított a jelenléte. Pedig régen nem volt így, amikor először találkoztam vele, még el is pirultam a látványától. Azóta megváltoztak a dolgok.

– Kérlek, hagyj békén. – feleltem halkan, majd hozzátettem. – Ma nagyon nincs jó napom. Csak ma hagyj békén, oké?

Olyan sértődött arcot vágott, mintha épp akkor neveztem volna a Mr. Rondaság verseny első díjáért. Azt hitte a külseje miatt mindenkit megkaphat, mert már tizenöt évesen úgy nézett ki, mint egy adonisz. Nem fogta fel, egyszerűen képtelen volt rá, hogy engem nem érdekel. Csak hagyjon békén, eresszen szabadon. Békét akarok, olyan nagy kérés ez, az Isten szerelmére.

– Nem tetszem, vagy mi? Úgy hallottam, mindenkivel elmész. Szajha vagy, nem?

Nem vagyok az. Elegem volt, hogy mindenki annak hív. Többet nem engedem! Automatikusan cselekedtem, pofon akartam csapni, olyan erősen megütni, hogy soha többé ne ejthesse ki azt a szót, hogy szajha.

Mert nem vagyok az.

Azonban elkapta a kezem, és hirtelen a másikat is, a falnak nyomott, a fülembe lihegett, és az altestével az enyémhez dörgölőzött, és mire feleszméltem, már a melleimet markolászta.

– Bekapod? – kérdezte, és elkezdte nyaldosni a fülemet.

Undorodtam, az érintésétől, a szavaitól, attól, hogy azt hiszi, megkaphat, pedig az soha nem fordulhat elő. Senkinek nem lenne szabad így bánnia egy nővel, még neki sem. Egyiküknek sem.

Felszabadult bennem az adrenalin, egy újfajta erő járta át a testemet. Többet nem hagytam magam, engem már nem bánthatnak. Teljes erőből a lábára léptem, amitől megtántorodott, és hangosan felkiáltott.

– Mocskosan szereted, ha?

– Utoljára mondom, hagyj békén. Nem viccelek – motyogtam, olyan halkan, hogy szinte meg se hallom a saját hangom. – Könyörgöm, csak tekints levegőnek, oké?

– A szajhák csak a folytatásért könyörögnek, nem? – kérdezte kajánul, és elkezdi kigombolni a nadrágját az üres folyosón. – Ne kéresd magad, te ribanc.

Nem vagyok az. Hogy a csudába lehetnék tizenöt évesen az? Miért kell bántania? Miért nem tud békén hagyni?

Csak egy apró lépést tett felém, de olyan gonoszul vigyorgott rám, amitől olyan dühös lettem, hogy előkaptam a fegyverem, és egyenesen neki szegeztem. Megállt, és rémülten pillantott rám. A kezem remegett, és a rettegés a tekintetében pontosan ugyanolyan, mint amit én éreztem az elmúlt hónapok során.

– Nem akarom, hogy hozzám érj. Soha többet nem teheted meg, felfogtad?

Nem válaszolt, csak halkan bólogatott. Már éppen könyörgőre fogta volna, amikor még egyszer megkérdeztem, de ezúttal sokkal erélyesebben:

– Megértetted?

Még mindig nem felelt, engem forszírozott, próbálta felderíteni a gyenge pontjaimat. A kezem még mindig remegett, ezt ő is kiszúrta.

– Hé, nyugi van, tedd azt le cica, nem való az neked. – mondta magabiztosan. Testtartásából egyértelműen kitűnt, azon morfondírozik, miképp verje ki a pisztolyt a kezemből.

Bántani akart, újra megkínozni, de én ezt többet nem engedhetem.

Senkinek sem fogom.

MÚLT

1. fejezet

„Az egy teljesen más világ, ahova te nem illesz be. El fognak taposni, mint egy férget” – ezt szajkózta anyám azóta, hogy megtudta, hogy felvételiztem a Zrínyi Ilona Gimnáziumba, az ország egyik legjobb magániskolájába, ami egy módosított rendelet miatt kénytelen volt fogadni évfolyamonként egy tanulót, aki mentesülhetett a tandíj alól. Nem hagyhattam ki a lehetőséget, pályáznom kellett.

Anyu nem akart nekem rosszat, de rendkívül féltett engem, és nem akarta, hogy gazdag ficsúrokkal vegyüljek, akikből semmi jót nem nézett ki. Annak persze örült, hogy tíz éves korom után nagyon megjavultak a jegyeim, és még magának sem szívesen vallotta be azt, hogy mi okozta nálam ezt a változást.

Én sem szívesen gondoltam rá.

Apu halála mindent megváltoztatott. Még csak tíz éves voltam, amikor eltávozott. Sosem éltünk nagy lábon, de végtére is meg volt mindenünk. A panel környezet sem zavart, ahogy az új ruhák vagy a sok játék hiánya sem. Mindenért kárpótolt engem az a szeretet, amivel a szüleim megajándékoztak. Nem voltam hercegnő, még közelről sem, csak egy átlagos, szegény lány a középosztály alsó rétegéből.

Egészen addig, míg apu meg nem halt.

Nem volt különösebben beteg, néha köhögött ugyan, de nem hittük, hogy ennyire komoly véget érhet. El akart vele menni az orvoshoz, de már jártak úgy a kollégái, hogy elmentek kivizsgálásra, emiatt betegszabadságot vettek ki, és mikor visszamentek volna dolgozni, már nem volt hová.

Apukám rettegett a munkahelye elvesztésétől, és szabadságot sem kapott, csak úgy, és azt sem volt egyszerű kivennie. Így inkább, úgy tett, mintha nem lenne baja, aztán hirtelen azt vette észre, hogy nem kap levegőt, összeesik a munkahelyé felé vezető úton, majd a járdán halt meg, teljesen egyedül, a szemeit pedig a kiérkező mentős csukta le.

Állítólag nem szenvedett, de mi igen. Nehéz volt elviselni a tudatot, hogy nincs többé apám, azonban még nehezebb volt realizálni azt, hogy miért. Kiderült ugyanis, apunak nem volt különösebb baja, pár gyógyszerrel kezelni lehetett volna, ha időben orvoshoz fordul, és kiváltja a recepteket. De nem tette, mert féltette az állását, a megélhetésünket.

A szegénység ölte őt meg, és az, hogy nem járta ki rendesen az iskoláit.

Egy kis falu, Nógrádmarcell az, ahonnan származom. Az itteni emberekbe nincs belenevelve az, hogy tanuljanak, és úgy törjenek előre. A fiatalok hamar otthagyják a gimnáziumot, megpróbálnak munkába állni, és aztán életük teljében vannak, amikor negyven-ötven évesen lerokkannak, és a nyomorúságos segélyből próbálnak megélni. Hiába volt esélyük arra, hogy kitörjenek, képtelenek voltak élni vele.

Apám halálra ráébresztett arra, ha valaki akarok lenni, akkor igenis tennem kell érte. Nem lehetek én is a Szécsényi gyertyagyár egyik alkalmazottja úgy, mint az anyám.

Minden reggel öt órakor kel fel, kínkeservesen megissza a kávéját, nagy nehezen felöltözik, felszáll a buszra, elmegy dolgozni, és csak délután négyre ér haza, amikor is holt fáradt, és szinte semmihez sincs ereje az egész napi fizikai munkától. A kezei pedig állandóan fájnak, a rászáradt viasztól, és a súlyosabb égési sérülésektől.

Tíz évesen rájöttem, hogy az nem élet, és még véletlenül sem követendő példa, amit otthon tapasztaltam. Voltak olyan részei a szüleim által tanított értékrendnek, amit igenis meg kell fogadnom, mint a becsületes élet, nem lopunk, nem káromkodunk és egyéb illemtani szabályok, de ezeknek a tudása és betartása még nem jelenti automatikusan azt, hogy nem a gyertyagyárban fogom végezni a szalag mellett, amint a forró viasz nem csak a kezeimet, hanem a lelkemet is égető fájdalommal tölti meg.

Akárcsak a többiek az iskolámban, én sem vettem komolyan a tanulást. Nem volt ugyanis motivációm. Apu ugyanúgy örült a hármasnak, ahogy az ötösnek is, de a kettesekért sem kaptam büntetést. Az egyest viszont nem tűrték el, mindig azt mondták, ha görbül, akkor már jó vagyok. Éppen ezért pontosan annyit teljesítettem, amennyit elvártak tőlem, se többet, se kevesebbet.

Az iskola utáni szabadidőmet inkább a tévé előtt gubbasztva, vagy a játszótéren rohangálva töltöttem el, mit sem foglalkozva a leckével vagy a tanulnivalóval.

Viszont, amint elkezdtem ténylegesen gondolni a jövőmre, és ahogy rettegtem attól ami rám várhat, gyökeresen megváltoztattam önmagam. Erőnek erejével leültem minden délután, és késő estig sanyargattam magam.

Tulajdonképpen újra tanultam mindent, elővettem a régi tankönyveimet a szekrények mélyéről, és az alapoktól kezdve képeztem magam. Nem tudhattam egy másodfokú egyenlet megoldását úgy megmondani, ha az is problémát okozott, hogy az általam pusztán kacsajelnek titulált irányából megállapítsam azt, az x nagyobb, vagy kisebb, mint az adott szám. Ugyanez volt igaz például az irodalomra is, amikor verset kellett elemezni, hiányozott az alapvető tudásom ahhoz, hogy értékelhető munkát nyújtsak be az órán, a borzasztó helyesírásomról nem is beszélve.

Sokat gondolkodtam azon, kérjek-e a tanáraimtól segítséget az önfejlesztésem során. Nem volt egyszerű a dolgom, hiszen több év lustaságot akartam behozni pár hét vagy hónap kemény tanulással, amiről azt hittem egyszerű lesz, de sajnos nem volt az. Viszont belegondoltam abba is, ha a tanárnő megtudja, mire készülők, és elbukom, akkor nem csak ő fog bennem rettenetesen csalódni, hanem az édesanyám is. Az egy dolog, ha úgy hiszi, nem érdekel az iskola, és olyan életet akarok élni, mint Ő, az pedig elszomorító, ha rájön, én más életet akarok, de képtelen vagyok elérni azt. Éppen emiatt egyedül vágtam bele, és úgy is vittem véghez a nagy tervemet.

Az első hét volt a legnehezebb, az addig megszokott rutin helyett a könyvek fölött görnyedtem, miközben anyu a szomszéd szobában egyre hangosabban hallgatta a tévét délutánonként, csak azért, hogy a sorozatok hangereje elnyomja a sírását.

Ahelyett, hogy a tudat, az édesanyám az édesapát siratja elszomorított volna, sokkal inkább erőt adott. Olyan gondolat is utat fészkelt ugyanis az agyamba, hogy nem csak magamért, hanem érte is tehetek valamit, hogy ne kelljen az öregségére abból a kevés nyugdíjból tengetnie a napjait.

Végül az anyám iránti szeretet, és a kitörni vágyásom juttatott el a sikerig. Miután hónapokon át igazán tanultam, folyamatosan jegyzeteltem, és nem leveleztem az órákon a barátnőimmel, hanem odafigyeltem a tanárnő szavaira, az eredmény nem maradt el. Az első szorgos félévben nem volt négyestől gyengébb osztályzatom, év végére pedig kitűnő lettem, a tanárnő pedig négyszemközt az évzáró után megjegyezte, hogy felfigyelt a pozitív változásomra, és nagyon büszke rám.

Az általános iskola végéig kitartott a diadal, és amikor a gimnázium választásra került a sor, sokat törtem a fejem azon, hol lenne a legjobb helyem. Végül, amikor tudomást szereztem a Zrínyi Ilona Gimnáziumban adódó lehetőségről, tudtam, nekem azzal élnem kell.

Írtam egy tíz oldalas pályázati anyagot, amiben felsoroltam azt, miért szeretnék az intézményben tanulni, begyűjtöttem személyes ajánlásokat az összes tanáromról, a könyvtárosnőtől, sőt, még a falum papja és polgármestere is írt egy levelet arról, hogy milyen jó tanuló, jó lány vagyok, és mennyi mindent teszek Nógrádmarcall közösségéért, és milyen sokat korrepetálom teljesen ingyen a rosszabbul tanuló társaimat. Ezzel a hatalmas paksamétával végül besétáltam a Zrínyibe, ahol elámultam annak a látványától.

Amikor beléptem a kovácsoltvas kapun, aminek a tetején a Discere non est vitiosum, sed ignorare idézet szerepelt, amit később lefordítottam, és rájöttem, mennyire igaz: „Nem a tanulás a szégyen, hanem a tudatlanság”. Végül annak ellenére, hogy nem volt időpontom, az igazgatónő fogadott, és otthagyhattam nála az összes ajánlólevelem, és az általam írt fogalmazást, és megígértettem vele, hogy olvassa el.

Hetek teltek el, mire megérkezett a levelem, és már teljesen be voltam zsongva, minden nap vártam a postást, de csak nem jött. Zsuzsi néni azonban egy nap boldogan csöngetett, és addig nem tágított, míg el nem olvastam előtte a levelet.

Két órával később az egész falu megtudta, Kovács Petra bekerült abba a flancos iskolába.

 

Amióta megtudtam, hogy felvételt nyertem a Zrínyi Ilonába, szinte úsztam a boldogságtól, anyu pedig az aggodalomtól, ugyanis nagyon féltett. Tudvalévő volt, hogy abba az iskolába jobbára gazdag gyerekek járnak, akik kinézik azt, aki szegény. Engem ezek a mendemondák nem izgattak fel annyira, mert csak a tanulás érdekelt, az, hogy ott érettségizhessek le, és ezáltal zöld utat kapjak bármelyik főiskolán, ahová jelentkezem.

Nem érdekelt, az iskolai szociális háló, sem az, hogy annak melyik részén helyezkedem el. Feladatom, mondhatni misszióm volt, és aszerint cselekedtem.

A nyarat viszont a pokolban töltöttem el, ugyanis anyu szerzett nekem nyári állást a Gyertyagyárban. Ugyanazt a munkát végeztem, amit ő, a viasszal pedig többször is meggyűlt a bajom.

Korábban csak elképzeléseim voltak arról, hogy milyen lehet anyu élete, viszont így, teljesen megtapasztalva azt, még jobban örültem a Zrínyi adta lehetőségeknek. Egyfajta lépcsőként tekintettem rá, ami végül elvezethet azokhoz az ajtókhoz, amik megakadályozhatják a gyári munkás karrieremet.

A nyári munka szörnyűségei után a fizetés azonban kárpótolt, ami nem volt magas, de zsebpénznek az év hátralévő hónapjaira megfelelt, és büszke voltam arra, hogy ezentúl nem anyutól kell majd kérnem, ha valamire szükségem lenne hirtelen. Kezdtem megízlelni az önállóság ízét, ez pedig egy tizenöt éves lány számára rendkívül mámorító érzés volt, olyan, amit újra és újra át akartam élni.

 

Augusztus végén azonban várt rám egy kihívás, egy olyan, amire talán nem voltam teljesen felkészülve. Meghívást kaptam ugyanis a Balaton partján megrendezett Zrínyi Gólyatáborba, ahová a leendő gimnazista tanulókat hívták meg. Én, mint ösztöndíjas ingyen részt vehettem a programokon, de mégsem akaródzott elmenni rá.

Tudtam jól, mi várhat ott rám, olyan tinik, akik felnőttnek hiszik magukat, és olyan felnőttek, akik tesznek arra, mit csinálnak a tinik.

Anya azonban rávilágított a lényegre: egy olyan gimnáziumot, mint a Zrínyi, nem élhetem túl, ha nincs legalább egy-két olyan barátom, akire bármikor számíthatok, őket pedig nehéz lesz megtalálni akkor, amikor már mindenki klikkekbe rendeződött a gólyatábor alatt.

Nem volt mese, a félretett pénzem egy részéből vettem pár új ruhát, egy-két bikinit, és útra készen voltam, irány a Balaton, a nyár első és utolsó bulizása.

 

2. fejezet

 

Fekete Dávid unottan, lábait szorosan egymáshoz zárva, kezeit pedig a zsebében nyugtatva álldogált a Zrínyi Ilona Gimnázium előtt. Semmi kedve sem volt ahhoz, hogy elmenjen a gólyatáborba, és együtt töltsön pár napot azokkal az idiótákkal, akiket egész életében ismert.

Pontosan tisztában volt azzal, hogy egy gólyatábornak mi lenne az értelme: megismerkedni a leendő osztálytársakkal, barátságokat kötni és megalapozni az elkövetkezendő négy év hangulatát. Az átlagos gimnáziumokban ez volt a menetrend, de egy olyan elit suli, mint a Zrínyi esetében erről szó sem volt.

Ahogy végignézett az osztálytársain, akik röhögcsélve várták a luxusbusz érkezését, elfogta őt az undor. Volt, akikkel együtt járt általános iskolába, a többiek pedig a közös, családi vacsorákról, vagy a szülei unalmas üzleti megbeszéléseiről voltak ismerősek a számára.

Egyetlen egy új arcot fedezett fel, egy magas, jóvágású fiatal srácot, aki azonnal rossz társaságba keveredett, úgy festett ugyanis, hogy a Bálint, Zsolt és Zoli bunkó-triója kegyeibe fogadta az új fiút.

– Kár lenne érte – fordult meg Dávid fejében, aztán már nem is foglalkozott vele.

Amikor begördült a busz, úgy szálltak fel rá a többiek, mint egy ostoba csürhe, egyik a másikat fellökve tört előre, igyekezett mindenki minél hátrébb ülni, messze a tanárok figyelő szemétől. Legalább ebben olyanok voltak, mint a többi gimnazista – állapította meg magában ironikusan Dávid, és ez valahol elégedettséggel töltötte el.

A többiekkel ellentétben viszont nem furakodott hátra, leült az első sorok egyikébe, jó pár ülést kihagyva a bajos bagázstól. Fáradt volt, pihenni akart és relaxálni, nem pedig a hülyeségeiket hallgatni, holott tisztában volt azzal, hogy szocializálódnia kell, vagy legalább úgy tennie, mint akit tényleg érdekel az osztályközösség. Kilógni a sorból és nyíltan lázadni egy olyan vágyálom volt számára, amit mindig szeretett volna elérni, de rettegett attól, hogy meg is valósítsa. Így inkább a fülébe tette az iPod fülhallgatóját, bekapcsolta a kedvenc dalait, elővette az Amazon Kindle e-book olvasóját, majd megvásárolt online egy könyvet, amit azon nyomban elkezdett olvasni.

A fejében tomboló zene elnyomta a busz hátuljáról előretörő nevetés és hangorkán zaját, a könyv világa pedig teljesen magába szippantotta. Ha egy olyan könyvet olvasott, ami tetszett neki, akkor ritkán reagált a külvilágra, azonban amint a térdét bökdösték, azt még ő sem hagyhatta figyelmen kívül, így kénytelen-kelletlen lekapcsolta az iPodján a zenét, és oldalra nézett.

– Ő, bocsesz, de ide kell ülnöm – mondta az új srác, akit Dávid alaposan megbámult. Messziről is jóképűnek tűnt, de közelről sokkal inkább az volt. Magas volt, és szálkás termetű, a szemei zölden izzottak. – Elvennéd a táskádat?

– Máshol is van hely – reagálta le hűvösen Dávid, és már éppen bekapcsolta volna a zenét, amikor a srác egyszerűen elvette a hátizsákot, átrakta a mögöttük lévő üres ülésre, majd lehuppant Dávid mellé. – Ne légy már bunkó!

– Az osztályfőnök mondta, hogy üljek melléd, úgy tűnik, túl hangosak voltunk a skacokkal. – mondta rezzenéstelen arccal, majd Dáviddal szembe fordult, és kinyújtotta a kezét. – Ha már így alakult, Lakatos Krisztián vagyok, de szólíts Krisznek.

– Fekete Dávid – nyújtotta vissza, és amikor a kezük összeért, Dávid úgy érezte, mintha szikra jött volna létre kettejük között.

Maga a tény, hogy megtetszett neki Krisz, és eleve nyugalmat akart a buszon, arra sarkalta őt, hogy ismét bekapcsolja a zenét, és ott folytassa a könyvet, ahol abbahagyta. A szemeit a sorokon futtatta, de hiába olvasta újra és újra el a sorokat, az értelmüket nem fogta fel, mert a gondolatai csak Krisz körül jártak.

Időnként felpillantott az olvasmányból, és elkezdte fürkészni Krisz arcát, abban a reményben, hogy az nem veszi észre. Mivel a szeme csukva volt, és úgy tűnt, alszik, ez a veszély nem is fenyegette Dávidot. Sokáig elidőzött rajta, amikor lelkiismeret furdalása támadt miatta, gyorsan elkezdte bújni az e-Book olvasóját, de aztán Krisz lábaira, mellkasára vagy kezeire esett a pillantása. Csak nézte, de nem tudott betelni a látvánnyal, ez pedig eléggé feszélyezte őt.

Nem akarta kihívni maga ellen a sorsot.

Krisz hirtelen kinyitotta a szemét, Dávid pedig gyorsan beletemetkezett az olvasmányba, amikor arra lett figyelmes, hogy Krisz kikapja a kezéből a műszert, és maga elé tartja azt.

– Mi a csudát olvasol, ilyen elmélyülten? – kérdezte. Dávid gyorsan kikapta a kezéből, és dühösen felelt neki.

– Neked ahhoz semmi közöd.

Krisz felnevetett, alaposan megbámulta Dávidot, majd még jobban kuncogni kezdett.

– Te meleg vagy – adta ki a végső ítéletet.

Dávid azt hitte rosszul hall, és nem is akart reagálni erre a rágalomra, amiről a szíve mélyén tudta, hogy igaz, de jobbnak látta elásni a dolgot a tudat alattijába, abban reménykedve, hogy nem igaz, és majd előbb-utóbb beleszeret valamelyik ostoba csajba, akinek egy kicsit is nagyobb a melle, vagy szebb az arca az átlagosnál.

Hiába volt tisztában azzal, hogy nem érdekli őt sem a mell, sem a lányok arca, maga a gondolat, miszerint még lehet normális, a hamis megnyugvás illúziójával töltötte őt el, méghozzá egy olyannal, amiben szeretett lebegni, és annyit beszívni belőle, ami még pont engedélyezte a szép pasik megbámulását vagy a fantáziálást.

– Fogalmam sincs, hogy juthat ilyen az eszedbe. – mondta hirtelen Dávid, igyekezvén minél több nyugalmat csempészni a hangjába.

– Christopher lágyan megcsókolta John arcát, majd egyre követeledzőbbé vált, aminek hatására John felfedezte, mennyire kívánja – motyogta Krisz, miközben undort csempészett a mondandójába. – Folytassam még?

Dávid fel sem fogta, hogy a könyvből idézett, amit az imént olvasott. Alig egy fél percig lehetett nála, ezek szerint már ő is olvasta volna? Talán Krisz meleg? – futott át Dávid agyán a gondolat.

– Eidetikus memóriám van. – mondta egyszerűen Krisz, mintha egy hülyének magyarázná.

– Az meg micsoda?

– Más néven fotógrafikus memória. Amit látok, vagy elolvasom, azt, megjegyzem, és az elmém afféle fotóként tárolja azt. Nagyon baró egyébként. – felelte egyszerűen Krisz. – Aki pedig ilyen meleg könyvet olvas, az bizony meleg.

– Nem vagyok az – még próbálkozásnak is gyenge volt, ezzel pedig Dávid is tisztában volt, ezért próbálta menteni a menthetőt. – Ez csak egy könyv, nem hittem, hogy meleg tematikájú.

– Na persze, pedig nemrég vásároltad, a gépeden pedig van még egy csomó másik könyv – kuncogott fel Krisz. – Ne tagadd, amit nem lehet.

Dávid nem felelt erre semmit, tekintetét a busz ablakára szegezte, és próbált a mellettük elsuhanó tájra koncentrálni, a gondolatait azonban nem tudta leállítani. Megtörtént az, amitől rettegett, az illúzió pedig, amit eddig önvédelemre készített, most már nem ért semmit. Már maga előtt sem titkolhatta, a titkolhatatlant. Itt a vége.

– Bejövök neked, mi? – kérdezte Krisz kajánul.

– Idióta – válaszolt Dávid, és még véletlenül sem nézett Kriszre. – Nem vagy az esetem.

– Tévedsz, mert én mindenkinek bejövök. – reagált egyszerűen Krisz, megannyi önbizalommal a hangjában.

– Ne legyél ilyen nagyra magaddal.

– Nem vagyok, csak ismerem a testem. – mutatott rá a lényegre. – Nem hiába lógok annyit az edzőteremben, és okkal figyelek oda az étrendemre. Dögös akarok lenni, azért, hogy bejöjjek a csajoknak. Az, ha tetszem a pasiknak is, egy olyan mellékhatás, ami ugyan nem szerepel a receptemen, de azért számítani lehet rá.

Dávid erre nem tudott mit válaszolni, inkább csak szerette volna visszapörgetni az idő kerekét, úgy két órával, és el sem jönni erre az ostoba gólyatáborra. Gyűlölte, hogy lelepleződött, de legjobban azt, hogy már saját magának sem hazudhat. Az átkozott hab pedig az undorító tortán az volt, hogy Krisznek mennyire igaza volt. Bejött neki a srác, de heteró volt, és amúgy sem volt még készen semmi olyasmire, amiről korábban csak titokban álmodozhatott.

A busz bevett egy éles kanyart, amitől Dávid elveszítette az egyensúlyát, és eldőlt, egyenesen Krisz karjaiba, aki erősen, mégis gyengéden tartotta őt, nehogy leessen az üléséről. Amikor ismét egyenes úton száguldottak tovább, Dávid visszatért az eredeti ülő-pozíciójához.

– Tudtam, hogy nem fogod kibírni. – mondta röhögve. – Hozzám kellett érned, ugye? És, tetszett?

– Te gyökér. – felelte Dávid fülig elvörösödve, miközben próbálta elhessegetni maga elől az elmúlt másodpercek történéseit, azt, milyen bizsergést érzett, amikor Krisz a karjaiban tartotta őt. – Add oda a táskámat.

Krisz mindenféle kommentár nélkül, és átadta, erre Dávid beledobta az e-Book olvasót, majd a lábai közé rakta a márkás hátizsákot, a fülhallgatót gondosan elhelyezve már éppen elindította volna a zenét, amikor Krisz megszólalt.

– Lady Gaga, mi?

Dávid gyorsan másik albumot keresett, mert naná, hogy a Born This Wayt akarta meghallgatni, és már éppen megtalálta a kedvének megfelelőt, amikor Krisz ismét megzavarta őt.

– Fogadjunk, hogy Britney Spears.

Már megint eltalálta, de Dávid nem keresett másik albumot, hanem feltekerte a maximum hangerőre, és elindította a Baby One More Time című slágert, ami szép lassan  elnyomta a külvilág zaját.

 

Amikor megérkeztek Balatonfüredre, és kiszálltak a Hotel előtt, a legtöbben fintorgó pillantást vetettek rá, volt, aki lepratelepként aposztrofálta a helyet, amit Dávid csak pár fintorgó tekintettel honorált. Krisz már rég visszatért Bálintékhoz, és miközben velük beszélt, Dávid végig attól rettegett, nehogy elárulja a titkát. Krisz azonban hátrafordult, ránézett és kacsintott egyet, majd folytatta a nevetgélést a srácokkal, ettől pedig Dávid valamilyen szinten megnyugodott.

– Az egyik osztálytársatok még úton van, de nekünk programunk van. – mondta a lehető legkomolyabban Borús Lajos, az osztályfőnök. – Ki akar ma a Hotelben maradni, és kimenni elé az állomásra?

Dávid karja egyből a magasba lendült, és legnagyobb meglepetésére Bence is jelentkezett, aki végül kiütéssel győzött, mert fáradtságot és fejfájást színlelt. Borús természetesen megadta magát, így Bencéé lett a kegy, hogy nem kellett végig szenvednie ezt az őrült napot.

– Te mázlista – jegyezte meg Dávid, mikor Bence elhaladt előtte. – Ügyes trükk volt, ez a fejfájás.

– Majd legközelebb, haver – felelte Bence, rávágott egy isteneset Dávid hátára, ami tulajdonképpen a haverság jele akart lenni, de csak egy kis fájdalmat okozott Dávid részére.

Miután becsekkoltak, és felmentek az emeletre, Borús elosztotta a szobákat, ugyanis, mindenkinek osztoznia kellett egy osztálytárssal rajta. Dávid már előre rettegett azon, kit kap társául. Habár titkon reménykedett benne, hogy Krisz lesz az, mégis, jobban örült volna valaki másnak. Túl sok volt ez most neki hirtelen.

– Lakatos Krisztián és Fekete Dávid, tiétek az A tizenhármas szoba – hangzott Borús ítélete, amit mindkét srác szó nélkül fogadott.

A többiek már mind elhelyezkedtek a szobáikban, és éppen a csomagjaikat vitték be, amikor Dávidék is beléptek az  A tizenhármasba.

– Alszom az ablak előtt – mondta Dávid.

– Nekem nyolc – felelte Krisz, és olyan szorosan állt Dávid elé, amivel bőven megsértette a srác személyes terét. – Rólam fogsz fantáziálni egész este, ugye?

– Ne tartsd annyira nagyra magad – bújt ki a válasz, és Krisz hívogató közelsége elől Dávid. – Gondolom a szívatásomat nem fogod abbahagyni, de remélem nem mondod el senkinek a titkomat.

– Soha sem tudhatom, mit köpök el két vodkatonik után.

Dávid rettentő dühös lett a srácra, és nagyon megrémült attól, ami várhat rá. Tisztában volt vele, hogy egy középiskolában sem könnyű a helyzete annak, aki meleg, és nem akarta, hogy ez rányomja a bélyegét a fiatal éveire. Félt a bántásoktól, és a sok megaláztatástól, ami érheti őt emiatt.

– Annyira gyűlöllek. – suttogta Krisz maga elé.

– Csak szeretnéd – mondta nevetve Krisz, majd Dávid orra előtt levette a felsőjét, így a felsőteste látványa teljesen megbabonázta Dávidot. – Ne bámuld ennyire feltűnően.

Dávid arca pipacsvörös lett, egyből kirontott a szobából, a háta mögött pedig ott lépkedett Krisz, aki odasúgta neki.

– Soha sem fogsz tudni gyűlölni engem.

Dávid szomorúan realizálta azt, hogy mennyire igaza van…

 

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 8.0/10 (67 votes cast)
24 hozzászólás Szólj hozzá
  1. A regényrészlet szabad szájú, illetve az egyik szereplő nem az idehaza szokványos férfi főhős. Előre is kérem, hogy a hozzászólásokban a műről és az írástechnikáról beszélgessünk, ne kelljen moderálnom.

  2. Szerintem nagyon jó! Engem nem zavart a „szabadszájúság” legtöbbünk, gyakran beszél így.Nekem az tetszik, hogy végre valami más, nem scifi, nem mese, nem romantikus..életszerűnek tűnik a részlet alapján, olyan ami bármelyikünkkel megtörténhet.Kíváncsian várom a folytatást! A szerzőnek, meg gratulálok!

  3. A stílus nagyon tetszett. A prológussal nagyon előreszaladtál, így a többi két fejezet ahhoz képest nekem picit csalódás, én mást vártam a folytatásban. Összességében nem volt rossz, olvasnám tovább, hogy kiderüljön tényleg lesz-e olyan izgis mint ahogy a prológus .

  4. Gratulálok a bekerüléshez! Nekem nagyon tetszett,főleg a fiúk része. Pár helyen megmosolyogtatott, néha pedig elborzasztott Krisz viselkedése,hogy mennyire önimádó. Tipikusan a nagymenő fiúkra emlékezteti az embert a gimi éveiből. Anyuci kisfiát, akit néha jól megpofoznál, hogy térjen már észhez, kinek képzeli magát?! Úgy gondolom Dávidnak nagyon sok problémája lesz még vele a jövőben. 😉 Szívesen olvasom majd a következő részt is.

  5. Nekem ez a részlet bejött. A prológustól kezdve az első két fejezetig, minden. Tetszik a nyelvezete, a karakterek, és hogy nem limonádé kamaszokat szerepeltet. Ez még idősebbként is lekötötte a figyelmemet.

    Azt mondjuk nem tudom, hogy a a könyv szereplőivel egy korcsoportba tartozó olvasó hogyan fogadná.

    Hibának rovom fel viszont, hogy a lány mögül egy idősebb személy hangja kandikál ki. Aligha hiszem, hogy egy tizenéves tudja, azért nem tanul, mert nincs motivációja, vagy hogy mi az az iskolai szociális háló. ha tévednék, elnézést, nem lebecsülöm ezt a korosztályt, hanem nem ismerem.

    Volt egy mondat:
    „Még mindig nem felelt, engem forszírozott, próbálta felderíteni a gyenge pontjaimat. ”

    A forszíroz jelentése erőltet, sürget; ez szerintem nem idevaló kifejezés.

    Nógrádmarcell nem véletlenül Nógrádmarcal torzítása? 🙂

    Szerepelt pár kütyü márkája. Az ilyesfajta reklám megengedett?

  6. Én pont a szereplőkkel egy korban vagyok, csak ezért merem írni, hogy – először is – nekem nagyon tetszett a részlet, ahogy az író elkezdte, és ahogy folytatta. Az egyik hozzászólásban – azt hiszem, Puska Veronika hozzászólásában olvastam, hogy egy tizenöt éves lány nem így gondolkodik. Ezzel nem tudok egyetérteni, vannak érettebb gyerekek, akik tudják, hogy a motiváció az, aminek tanulásra kellene őket ösztönöznie, és képesek felmérni azt is, ami körülveszi őket.
    Remélem még látok majd további részleteket a könyvből, én szívesen olvasnám tovább.

  7. Kedves Tibor!
    Vártam, hogy az idén mivel lepsz meg, a tavalyi rehab történet után. Örömmel tapasztalom, hogy most is az országnak az általam kedvelt tájékára viszel, Nógrádba, és örültem a valóságos környezetnek. (Most nevethetsz, hogy ha a valóságos környezetet szeretem, miért írok valószínűtlen helyeken játszódó sci-fit.)
    Gratulálok azért, hogy itt látlak!
    Ismét megleptél azzal, hogy női szemszögből írsz, ami bátor dolog. Tudom, mert kipróbáltam. Az ellenkező nem agyából kinézve nagyon nehéz írni.
    A Bea által említett szabadszájúságot nem találtam, meglehet, hogy a későbbiekben lesznek durvább mondatok, de egyelőre nem láttam benne semmit, ami a tizenévesekről készített tévéfilmekben ne hangozna el bármelyik televízióban, akár a kora délutáni műsoridőben.
    Emlékszem, hogy a tavalyi regény is az azonos neműek szerelmi életével foglalkozott, nem tudom, nem kerülsz-e skatulyába, mert az már az első epizódból is kiderül, hogy a téma most is ez. Igaz, mindig az adott műre kell figyelnünk, így akár el is feledkezhetek arról, amit tavaly olvastam ugyanitt. A minőségről alkotott véleményembe nem is számít bele a gondolat.
    A felvillantott világkép egyelőre hitelesnek tűnik, a karakterek megrajzolása – amennyire a rövid jelenetből megítélhető – életszerű.
    A prológus betegség terjedése kicsit zavar. Ez az előhang sem segített abban, hogy felvegyem a mű hangulatát. Könnyebben elfogadnám bevezetésnek a kissé elbeszélő fejezetet a nehéz sorsú leány elhatározásáról és a terv megvalósításáról, bár úgy látom, igazából akkor indul a regény, amikor a társaság felszáll a buszra. Onnantól érdekel igazán, de ez lehet egyéni ízlés dolga.
    A nyelvi problémák azonban kicsivel jobban izgattak, mint tavaly a rehabnál. Arra gondoltam, talán kevesebb tesztolvasó látta annál, hogy az összes pongyolaságot kiiktasd a szövegből. A másfél sorban olvasott négy „volt” szerintem kicsit szembántó. Ez persze a javítható hibák közé tartozik. A stílus ettől függetlenül élvezetes, valósnak tekinthetőek a párbeszédek és a leírások.
    Összességében várom a folytatást, azt hiszem most is érdekes regényt írtál.

  8. Először is, köszönöm az előolvasóknak – és az Aranymosónak, – amiért beválogatták a második regényemet az Aranymosásba, hiszen a témája miatt nem gondoltam volna, hogy zöld utat kaphatok. Másodjára annyit közölnék, hogy engem a Facebook nem szeret, hiszen a legtöbb hozzászólásom eltűnik a Facebookos felületről, ezért inkább a hozzászólások között reagálnék mindenki kommentjére 🙂

    Xanax: Köszönöm szépen a gratulációdat, remélem, a folytatást is láthatod majd 🙂 A szabadszájúságra később még lesz példa, mivel úgy éreztem, ezt kívánja meg a szövegkörnyezet, hiszen, ha már zűrös kamaszokról írok, akkor furán venné ki magát, ha irodalmi stílusban, mindenféle ronda szó nélkül beszélnének.

    Pintér Éva: A prológus azért kellett, hogy az olvasó megértse, miért is „A gyilkos áldozat” a cím. Szó szerint fel akartam építeni a hősnő karakterét, és azt az utat, amit bejár onnantól kezdve, hogy ő volt az áldozat, és végül ő válik a bűnelkövetővé – remélem ezzel nem árulok el nagy titkot. Tulajdonképpen erre utal a cím is 🙂

    C. Jane Kendway: Hű, nagyon örülök, hogy a fiúk része tetszett, mivel pont azokat a részleteket tartottam olyan szinten „veszélyesnek”, hogy sokaknál kiverheti a biztosítékot, szóval, ezért örülök nagyon, amiért neked pont az tetszett 🙂 Probléma pedig lesz bőven, de mire is menne egy regény, problémák nélkül…

    Puska Veronika: Ó, azok a limonádé kamaszok… Nem hiszem – remélem!, – hogy nem annyira eltorzultak a tinik, mint ahogy ábrázolom őket. Amit hibának róttál fel, az teljesen jogos, pláne, ha belegondolok, hogy minderre már tíz évesen rájött, és akkor kezdett el tenni érte. A javításnál kell majd még oda pár „”erősítő”” bekezdés, amivel jobban befogadhatóvá válik majd az a részlet is, köszönöm a jelzést. Ó, és forszíroz, sejtettem, hogy ott rosszul használom, de sajnos későn jöttem rá. Ami a kütyük neveit illeti, szerintem lehet, de ezt az Aranymosó tudja jobban. És a regény későbbi részében lesz pár negatív kritika a falu lakóiról, ezért lett inkább Marcell, nem akartam, akkora nagy egyezést. Köszönöm szépen a hosszú kommented, sokat segítettél vele.

    ZeD: Most nagyon megnyugtattál, mivel bennem is felmerült az, amiről Puska Veronika írt, hogy mennyire lett reális a fiatalok gondolkodása, de ezek szerint igen. Szóval, jár az a nagy pacsi, köszönöm!

    Demeter Attila: Ó, hát én nem tudok kibújni a bőrömből, nekem az efféle sztorik mennek jobban. De kinevetni semmiképpen se foglak, mert én pont az ellentéted vagyok, mármint, szeretek írni a valós élethelyzetű dolgokról, de szívesebben olvasok olyat, ami nem az. Na ezt jól elmagyaráztam 🙂
    A skatulyától – egyelőre, – nem félek, de számomra fontos dolog az, hogy a meleg-szerelem is képviseltesse magát a regényeimben, és örülnék, ha a magyar irodalmi könyvekben is szerepet kaphatna, de ez csak magánvélemény.
    A prológusokkal alapjáraton én sem értek egyet, nem is feltétlenül szeretem őket, de elismerem, hogy néha szükség van rá, itt pedig kifejezetten kellett, pláne, hogy most nincs külön adatlap a rövid történettel. Ha nincs prológus, akkor nem is válik egyértelművé az, hogy a regény sava-borsát egy iskolai lövöldözés adja, aminek a hősnő az elkövetője, és így lesz az áldozatból „Gyilkos áldozat”. Szóval, bármennyire is ellenzem a prológust, ide „kénytelen” voltam berakni.
    Sajnos nem voltak előolvasóim, ezért csak magamra számíthattam, ezért sajnos akad benne több hasonló hiba is, és mit nem adnék azért, ha lenne legalább két órám, hogy kijavítsam benne azokat a hibákat, amiket ma már kristálytisztán látok. De azért remélem így is elnyeri majd a lektorok, no meg persze a ti tetszésetek is, ha kikerül még a folytatásból valami.

    Zsolt Bukros: Megkérdeztem gyorsan három ismerősöm, hogy mi a probléma a „farmerembe helyeztem” kifejezéssel, de ők se tudták megmondani 🙂 A véleményed viszont tiszteletben tartom, köszönöm, hogy időt szántál a komment írásra.

  9. Nos. Az eleje nagyon ütős volt, amikor hirtelen a múlt idő jelenbe váltott és kiesetem az olvasásból. Aztán egy mondatban igeidőváltás volt és még rosszabb lett a helyzet. A prológus nagyon tetszett, de az első és második fejezet már nem az én világom volt. Írástechnikailag zavaró volt a kozpontosítás hiánya és mint már azt írtam a sok igeidőváltás. Nem igazán tudom eldönteni, hogy akarom-e tovább olvasni. És ez érdekes.

  10. Nekem nagyon tetszett a részlet. Jól olvasható és érdekes a történet.
    A fiúk része izgalmasan indul. Főleg, hogy ez egy új világ,amivel még nem nagyon találkoztam máshol. Egy apró név elírást találtam a végén. Összességében tetszik, elolvasnám a folytatást.:)

  11. ZeD: ezt jó olvasni 🙂 Reméltem, hogy létezik így gondolkodó (különc? koravén?) tini, de azzal nem voltam tisztában, mennyire általános, hogy egy fiatal ilyesmibe belegondoljon.

  12. Kedves Tibor!
    Nagyon megérintettél ezzel az írással, és sokkal több erényt tudnék felsorolni, mint amennyi negatívumot, mert azokat nagyítóval kerestem. Pár apróságot leszámítva rendkívül tehetségesnek talállak. Egyfelől óriási dolog úgy megírni E/1 -ben egy lány szemével az eseményeket, hogy te a másik nem képviselője vagy. Másfelől a jellemrajzi kontrasztok kirajzolódtak. Ugyanakkor egyszerűen, mégis érzékletesen mutattál be mindenkit, a vulgaritást is egy negatív figura érzékletes mutatásaként egyáltalán nem találom zavarónak. Sőt. Azt is elhiszem, hogy egy 15 éves fiatalember rendelkezhet már az önreflexiói alapján tudatos nemi identitással. Az egyetlen apróság, hogy a meleg ismerőseim mind egy szálig igen nagy tisztelettel bánnak a nőkkel, és nem csak arcok és mellek hordozóiként 🙂 Felhívnám a figyelmed ara, hogy a „meleg tamatikájú” kifejezés valószínűleg hibás, a „tematika” és a „téma” szavak mást jelentenek. A srácok intelligensek, tudom nem tudhatnak mindent, de nézd meg, hogy valóban ezt akartad-e odaírni. 🙂
    Egy rövid rész van, ami kis átdolgozásért hízeleg:
    „Gyűlölte, hogy lelepleződött, de legjobban azt, hogy már saját magának sem hazudhat. Az átkozott hab pedig az undorító tortán az volt, hogy Krisznek mennyire igaza volt. Bejött neki a srác, de heteró volt, és amúgy sem volt még készen semmi olyasmire, amiről korábban csak titokban álmodozhatott.”
    Itt az egész írásodon át egyenletesen érezhető érzékletesség úgy tűnik némi felületességbe vált, itt nagyon jó lehetőséged lenne a mélyebb értelemben vehető személyiségfejlődés kifejtéséhez, a saját gondolatokon át. Persze nem kell túlzásba, csak kíváncsi lennék még Dávidnak erre az első, éppen tudatosodó, önmaga előtt is kirajzolódó érzelmeire. Ugyanis itt egy kicsit közönségesebb számomra Dávid annál, mint amilyennek gondoltam.
    Amúgy nagyon nagy gratula, várom a folytatást, nagyon tetszik, így tovább! És remélem segítettem a benyomásaim -mert most csak azok voltak, meg néhány apró elírás, ami még a a zavaró szintet sem érte el most nálam -bízom benne, hasznosítani tudod.
    Üdv: Pandi

  13. Köszönöm szépen, hogy ilyen sokan elolvastáok a fejezeteket, és még írtatok is hozzá, ez nagyon jólesett. Igyekszem mindenkinek válaszolni, remélem senkit sem hagyok ki.

    Molnár Beáta: Igen, ezen még csiszolni kell, sajnos sok a regénnyel az olyan probléma, amit magam is tudnék javítani, ha lenne rá lehetőségem. Mivel nem volt elő-olvasóm, ezért ezekre akkoriban senki sem hívta fel a figyelmem, nekem pedig a nagy drukkban egyszerűen eltűntek a hibák a szemem elől, bezzeg most már látom mindet. De gondolom ezzel sok pályázó van így. Ami pedig azt illeti, tényleg érdekes az, amit írsz, hiszen az ember gyakran kerül olyan helyzetbe, hogy nem tudja, mi legyen: olvasson tovább, hátha bejön, vagy tegye félre, hiszen ezer meg kettő másik könyv van még. Így csak abban bízom, hogy lesz majd lehetőséged a későbbiek folyamán döntést hozni arról, hogy folytasd-e vagy sem 🙂

    Natália: Köszönöm a dícséreted, és nálad is örülök, hogy a fiúk része (is) tetszett. Jó érzés látni a pozitív véleményeket a második fejezetről, hiszen tényleg tartottam attól, mit gondoltok majd róla.

    Pandi: Először is, szerintem minden kritika hasznos, és a későbbiek folyamán hasznosítható, hiszen ez a pályázat azért is jó, mert az ember fejlesztheti önmagát, és persze a regényét is. A gyilkos áldozat pedig alapos ráncfelvarrásra szorul, ezért is jók a tippek arra vonatkozólag, hogy mégis hol kezdjek majd neki 🙂
    A női E/1 számomra nem nehéz, sokak szerint hiteles vagyok benne, aminek persze örülök. Volt is egy cikk a témával kapcsolatban itt, az oldalon, hogy vannak olyan írók, akiknek megy mindkét nem ábrázolása E/1ben, na ott magamra ismertem. (Hű, ez mekkora önfényezésnek tűnik másodjára elolvasva). A nőkről tényleg szebben kellett volna nyilatkoznom, valamiért ott úgy éreztem helyesnek, de a későbbiek folyamán Dávid szálánál hasonló durvulás nem lesz. Azt a részét viszont mindenképp át fogom írni.
    Az amit írsz, a felületesség vs. mélyebb értelem az nagyon fontos, és végig megpróbáltam erre tördekedni, hiszen olyan dolgokat kapargatok, ami komolyabb kifejtésre szorul. Szóval egy javítás esetén erre mindenképp megpróbálok odafigyelni. Köszönöm mégegyszer, amiért ennyi tippet kaptam tőled, mindenképp hasznosítani fogom őket.

    Barsiné Gál Erika: Örülök, hogy neked is tetszett, már ahogy láttom, néhol elég kemény – de teszem hozzá, jogos, – kritikát adtál mások írásaira, így kicsit tartottam át a véleményedtől, de persze vártam is. Az E/1 és az E/3 váltakozása talán tényleg nem jó ötlet. Pár hete fejezte be két ismerősöm a regény elolvasását, mert csak akkor értek rá, és egyikük említette, mennyire kizökkentette a regénből a váltakozás. Alapvetően ezt az elszeparálás miatt tettem be, úgy véltem, így jobban elkülönül a kettő. Plusz kicsit tartottam attól, hogy nem tudnám ugyanolyan jól megírni mindkét főhőst E/1-ben, mert túl hasonlóak lennének.
    Az infó szórás nagy gyengeségem, pedig tudom, ezzel kvázi hülyének nézem az olvasót, és amikor egy könyvet olvasok, hát én sem szeretem … és mégis, „íróként” beleesem a csapdába. Ez már a kínos kategória 🙂
    Kriszt egy kicsit megvédeném, mert szerintem elég egyértelmű volt a szituáció, számomra legalábbis. Először feltűnt neki az, hogy bámulja őt Dávid, aztán a fotografikus memóriájának hála „elolvasta” azt azoldalt, ahol Dávid melegekről olvasott könyvet, majd látta a meglepő zavart Dávidon. Szóval, ennyiből szerintem le lehet vágni a szituációt, pláne Krisznek…
    Ó, és a címmel kapcsolatban. Próbálam kreatív lenni, hiszen azért gyilkos áldozat, mert a végén ő lesz a gyilkos, de alapvetően mégiscsak egy áldozat.

    Mason Murray: Teljes mértékben igazad van a hibákkal kapcsolatban. Nem is akarok magyarázkodni miatta, mert felesleges, hiszen szemmel látható a több tévesztés. A felnőttes párbeszédekkel kapcsolatban annyit mondanék, hogy mi számít tini-beszédnek, és mi a felnőttnek? Mégiscsak egy nyelvet beszélünk, még akkor is, ha akadnak olyan szlengek, amiket a fiatalok használnak, a felnőttek pedig nem. Mindenesetre köszönöm a véleményed.

    Gergely Buglyó: Neked is ugyanazt tudom körülbelül mondani, mint Masonnek, mivel tényleg sok a hiba a fejezetekben, amiket a beküldéskor nem vettem észre, most meg már késő bánat. Egyébként sokat olvasok, de úgy látom, többet kellene. Mindenesetre igyekszem, remélem a harmadik regény már jobb lesz 🙂

  14. Röviden összefoglalhatom, miért akadtam el az első mondatnál. Alapban van bennem egy előítélet az E/1 iránt, amint nálam nagyobb irodalmárok neveltek belém (konkrétan Antal József), ezt az írásmódot definiálva az amatőr írásmód első számú ismérveként. Nem mennék bele most részletesen, miért értek vele ebben egyet, hanem rátérek magára a farmeromba helyeztem kifejezésre. Helyesírásilag nem helytelen, de ettől még számomra irtó béna megfogalmazás. Alapból mesterkéltnek tűnik, senki nem beszél így, hogy a stukkeromat belehelyeztem a farmeromba. Hát, így állt elő a vörös vonal, eldöntve bennem, hogy nekem ehhez nincs sem kedvem, sem időm.
    Most az előbb önigazolásként találomra lejjebb görgettem, és rémítő szóismétléseket láttam (egy mondaton belül többször láttam felbukkanni a fintorgás kifejezést, ami szintén alátámasztani látszik, hogy nem tévedtem túl nagyot.

  15. Nekem is tetszett, vannak ugyan buktatók benne, de az csak tanulható technika. Viszont a két bemutatott szereplő aranyos. Nekem aztán tök mindegy, hogy fiú vagy lány, és hogy hogy érez, csak kidolgozott karakter legyen. Ettől szerethető.

  16. A párbeszédes részek jók, míg a narráció és egyebek nem hozzák ugyanazt a szintet. Hol tetszett, hol nem. Ennyire hullámzó stílussal itt még nem találkoztam. A témaválasztás, az egy dolog. Semmi kivetnivalóm nincs benne. Sajnos nem tudtam eldönteni, hogy a kezdeti mondanivaló(?) mélységében mennyire vonzotta az íróját, vagy csupán eszközként használta egy történethez. Sablonosnak tűnt. Nem hiszem, hogy egy hullámhosszra kerülnénk, de győzz meg az ellenkezőjéről a továbbiakban, mert az biztos, hogy tovább olvasom, amennyiben lesz rá alkalmam. Ezért nem pontozok, mert most alulpontoznék.

  17. Tibor, köszönöm,hogy reagáltál! Akkor egy kicsit módosítanám az eredeti javaslatomat: ha már most is sokat olvasol, akkor ne még többet olvass, hanem próbálj meg tudatosabban olvasni – pl. állj meg egy-egy mondatnál, és vizsgáld meg, hogy mitől jó, vagy mitől nem jó. Érezz rá a szöveg ritmusára, és vedd át az írói eszközöket! Pl. végigfuttattam egy-egy keresést a szövegen a „mint” és az „akár” szavakkal: ebből kiderült, amit olvasás közben is sejtettem: egyetlen hasonlatot sem használtál a fenti részletben. Az alapötlet érdekes, és tényleg úgy gondolom, hogy egy kis stilisztikai csiszolás nagyon sokat dobna az íráson.

  18. A karakterek hihetőek, van empátiád, de más pozitívumot nem tudok említeni.
    Kedves Szerző, a pongyola fogalmazás agyoncsapja az írást. Amatőr központozási, helyesírási hibák, szóismétlések, felesleges szavak,rossz szórend, igeidők keverése, stb. „Az”, „azt”, „hogy”, „volt” szavak halmozása.
    Ezek persze javíthatók, de a történet vezetése sincs rendben, nagyon lineáris és kiszámítható. Mindent megtudunk, a cím és a prológus alapján még a vége is sejthető. Ráadásul az információk szájbarágósak és sokszor indokolatlanul ismételsz. Sajnálom, nekem nem tetszett. Ennél több munkát igényel egy regény megírása.

  19. Az látszik, hogy a történetek könnyedén jönnek, és az is tök jó, hogy mersz tabu témákkal foglalkozni. Viszont maga az írás, a fogalmazás, a mondatszerkezetek még nincsenek rendben.Szerintem.
    Először elkezdtem kijegyzetelgetni a mondatokat, de aztán abbahagytam, nem tudom szükséges-e, elég sok hibás mondat van, és momentán nem is tudom, hogyan lehet ezekre önerőből ráérezni. Talán olvasással, de Bea ebben profi, biztosan tud mondani sokkal okosabbat is. 🙂
    Szimpatikus, hogy akarsz mondani valamit a történeteiddel, már csak formába kell önteni! 🙂 Sok sikert! Tényleg!

  20. tágabb és szűkebb környezetemben találkoztam már sorsukat magabiztosan, saját kézzel egyengető fiatalokkal, tehát ezzel nem volt gondom.
    a melegség témáját is nyilván ésszerű bemutatni, bár azt gondolom, hogy ha a regény az általános közönségnek szól, nem pedig kifejezetten a melegeket célozza meg (nem tudom, erről van-e szó), akkor illő, hogy az olvasó általános képet kapjon róla, olyat, amiben az életmód pozitív és negatív oldalai egyaránt hitelesen jelennek meg. erre nem tudok egyébként reflektálni, de ezt várnám el egy regénytől.

    más hozzászólók is említik, hogy a nézőpont részben e/1, részben e/3. ezzel nekem is gondom volt. az e/1 lányhangja közel vitt a karakterhez, hitelesebbnek tűnt, mint Dávid közeli e/3-asa. abban a részletben soknak tűnt a magyarázat, keveset lehetett kikövetkeztetni. talán nem lenne ilyen gond, ha inkább a mindentudó narrátorra váltana át a történet.
    mindentudó mellett talán könnyebben veszi az olvasó is azt, hogy néha e/1-ben olvas.

    ha nem volt béta, azon lehet segíteni és akkor kikerülnek az olyan értelemzavaró hibák, mint

    motyogta Krisz, miközben undort csempészett a mondandójába. (INKÁBB: a hangszínébe/hangjába…)
    és
    – Annyira gyűlöllek. – suttogta Krisz maga elé. (INKÁBB: suttogta Dávid maga elé, VAGY suttogta Krisz elé)

    de ezek apróságok.

  21. még annyi jutott eszembe, hogy a tárgyak nevei engem is zavartak.
    érdemes azon is elgondolkodni, hogy mennyire gyorsfogyasztásra készül a mű. ezek a dalcímek és előadók leginkább egy bizonyos korosztálynak mondanak valamit, bármit, esetenként akár nagyon sokat – de 20 év múlva már csak annak a korosztálynak fognak bármit is jelenteni.
    ezen érdemes elgondolkodni.

  22. Köszönöm a sok hozzászólást és kritikai észrevételt. A segítő szándékú kritikákat megfogadom és igyekszem javulni és a javításnál mindenképp figyelembe fogom venni az átalatok elmondottakat. Sajnos érkezett pár olyan kritika is, amiben nem véltem felfedezni semmilyen segítő szándékot, de természetesen az ő véleményüket is elfogadom. Reagálnék még pár hozzászólásra külön, és azért itt, mert a Facebookos üzenőfalból gyakran eltűnnek az üzeneteim.

    – Maggoth: Szerintem teljesen mindegy, hogy E/1 vagy E/3, mindkettőnek megvannak az előnyei, hátrányai, de ez természetesen emberfüggő. Igazából nem tudom mi a mesterkéltség abban, ha valaki a farmerébe helyezi a fegyverét, de ha ez a véleményed, akkor ezen úgysem lehet, és nem is akarok változtatni. Köszönöm, hogy önigazolásként megszenvedtél még a szöveggel, és remélem nem rémültél meg annyira a sok szóismétléstől.

    – A.W.: Köszönöm a lényegretörő, rövid üzeneted, nagyon jólesett. A buktatókat pedig igyekszem legyűrni 🙂

    – Eloise: Pedig másoknál pont a párbeszédes részleteket okoztak problémát. A témaválasztással kapcsolatban, nem megváltani akartam a világot, csak bemutatni valami … mást. Azt hiszem ez sikerült, a meleg szál a regényben erősebb és kidolgozottabb, mint a hősnő fegyveres ámokfutása, én legalábbis utólag annak éreztem. Annak pedig én örülnék a legjobban, ha alkalmam nyílna meggyőzni téged – és persze a többieket is, – a folytatással.

    – Buglyó Gergely: Korábban erre nálam nem volt példa, csak faltam a sorokat, de nem nagyon áltam meg elemezni őket. A javaslatodat nagyon köszönöm, mert ez tényleg egy jó módszer a fejlődésre. Most kicsit sutának érzem magam, amiért nekem nem jutott eszembe 🙂

    – Békési Anita: Mivel nem volt előolvasom, így tényleg csak magamra számíthattam, a saját hibáimat pedig nehezebben veszem észre, mint másokét. Szerintem a legtöbben tudnék javítani, ha kapnék egy kis útmutatást, mivel nem tanultam az írást sehol, csak saját kútfőből dolgozom, illetve az önfejlesztés segítségével, de az sem megy olyan gyors ütemben, mint azt szeretném. Mindenesetre igyekszem mindig jobbá és ügyesebbé válni, remélem, ha lesz még ilyen pályázat, akkor Nektek is bizonyíthatok majd.
    Egy történet pedig szerintem akkor jó, ha van valami mondanivalója, ezért is próbálok olyat alkotni, amiben van.

    – T. Bogdányi Franciska: Igazából nem gondolkodtam azon, hogy most csak a melegeket célozza-e meg a regény, és jobban belegondolva ez nem is egy meleg-regény, mert csak az egyik főhős „más”, de a történet két szálon fut, ami persze gyakran keresztezi egymást. Mindenesetre a pozitív és a negatív oldal is terítékre kerül a folytatásban, de egy-két fejezetből ez érthető módon nem tudott kiderülni.
    Említetted még a tárgyakat is. Azokat direkt neveztem nevén, leginkább a dalokat, mert annak jelentőségük van. A legtöbb meleg fiatal Lady Gaga, Madonna és Britney rajongó, míg a heteró srácok inkább más stílusú zenét hallgatnak. A szövegrészben pedig azért voltak szó szerint kiemelve, hogy ezzel is cukkolja Krisztián Dávidot. Szóval, itt ennek tényleg jelentősége volt. Húsz év távlatában pedig nem gondolkodtam, és valahol feleslegesnek is tartom, hiszen húsz év múlva lesznek olyan regények, amiket az akkori fiatalok olvasnak majd, amik frissebbek, eredetibbek, mint a mostaniak. Az idősebb generáció pedig vagy emlékezni fog, vagy nem, de alapvetően attól, hogy ipod van írva vagy zenehallgató készülék helyett, nem hiszem, hogy megváltozna az olvasó képe az adott műről.

    – Zsuzsa Bartos: Amiatt, hogy tavaly tetszett nekem a regényed és megdícsértem, nem tudom miért kellene neked is jót írni az enyémre. És nem haragudtam meg, arra, amit írtál, és megpróbálok belőle hasznosítani dolgokat. Egyedül a hozzászólásod stílusa volt egy kicsit bántó, mivel nem a segítőszándékot érzékeltem belőe, hanem egy jól felkészült szakember durva kritikáját, amiből nehéz kimazsolázni a lényeget. De ezzel csak én vagyok én, és amúgy sem kellett volna ezt így leírnom, mert már abban a másodpercben megbántam, hogy egyáltalán rágondoltam. És mégis leírtam. El is küldtem a hozzászólást. De tudom, nem kellett volna.

    – Adél Orosz: Köszönöm a hozzászólásod, egy kicsit megnyugtatott arról, hogy talán mégsem annyira rosz az első fejezet, noha egyáltalán nincs kétségem afelől, hogy esélytelen a további siker elérése ezzel a kézirattal a jelenlegi szintjén. A „nemiszervére mutat” kifejezésen én is gondoltam egy kicsit, miközben írtam, utólag már látom, hogy jobban is meg lehetett volna oldani. Írás közben nekem egyértelműnek tűnt, hogy nem kell kint lennie a nagy nyilvánosság előtt lennie a hímvesszőnek ahhoz, hogy nadrágon keresztül rámutathasson valaki.

  23. Nagyon tetszett, nem tudom ki írta, de én át tudom érezni a motiváció érzését, ismertem olyat, aki már volt akkor annyira érett, hogy belássa miért érdemes tanulnia, de természetesen olyan is, aki később. Tetszett, hogy hétköznapi problémáról olvashattam 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük