Eltűnt az Ősz tündér!
Mindössze pár méterre az Angyalok ligetétől Mókus mama a szokásos reggeli teendőit végezte a Tölgyfa odú 2. szám alatt. Bevetette az ágyakat, elmosogatta a mogyorómintás bögréket, és összeszedte a piros csipkebogyókat, amiket a mókusgyerekek szanaszéjjel gurítottak, mielőtt útnak indultak volna az óvodába. Éppen befejezte a házimunkát, amikor odakint Harkály Henrik kilencet koppantott a szomszédos vén tölgyfa törzsén. Ez azt jelentette, hogy pontosan kilenc óra van. Mókusmama a fejére kötött egy tarka virágmintás kendőt, és kilépett az ajtón.
– Szép jó reggelt Mókus asszonyság! – köszönt rá derűsen az öreg fakopács. Minden oka megvolt a jókedvre, hiszen nemrég nyelt le egy szép kövér kukacot reggelire.
– Magának is szép reggelt Henrik! – mosolyodott el Mókusmama, majd nekilátott, hogy lesepregesse a házacska faragott teraszát. Azaz csak sepregette volna, ha lett volna mit! De bizony még egy icinyke-picinyke tölgyfalevelet se talált.
– Már rég sárgulnia kellene a leveleknek! – méregette a tölgyfa zöld lombkoronáját. – Hogy lehet ez? – sandított félszemmel a bejárat mellett lógó tölgyfalevél naptárra. – Októbert írunk, és egy árva falevél se hullott le a fákról.
– Henrik! – kiáltott oda a színes tollú fadoktornak. – Maga látta már az idén az Ősz Tündért?
– Hmm, hmmm… Most, hogy így kérdezi –, hagyta abba a kopácsolást – meg kell, hogy mondjam a színét se láttam!
– Vajon hol lehet? Csak nem történt vele valami? – kezdett aggódni Mókusmama. – Ilyenkor már a szél úrfiakkal együtt táncoltatja a rozsdabarna faleveleket az erdőben.
– Ne nyugtalankodjon Mókus asszonyság! Olyan még nem volt, mióta világ a világ, hogy csak úgy lába kéljen az ősznek!
Mókus mamának be kellett látnia, hogy Harkály Henriknek igaza van, hiszen az erdő tündérei még sohasem hagyták cserben őket. S mivel a teraszon tovább semmi dolga nem akadt nekitámasztotta seprővirág seprűjét a házikó falának, és bement. Leült az ablak elé, majd elővette a mohagombolyagos kosarát. Még nyár elején határozta el, hogy puha mohakesztyűket horgol majd az egész családnak karácsonyra. Egészen addig gyűjtögette a finom mohaszálakat az erdőben, amíg három pihe-puha mohagombolyagot nem tudott gombolyítani belőlük. Tüstént munkához is látott, de nem hagyta nyugodni a gondolat, hogy vajon merre kóborolhat az Ősz Tündér. Addig-addig törte a mókusfejét, míg végül arra az elhatározásra jutott, hogy majd ő megkeresi. De bizony hiába szökdellte körbe a Mókuslak környékét, az Angyalok ligetét, és hiába kérdezett meg minden arra járót, az égvilágon senki se találkozott vele. Szomorúan bandukolt hazafelé a ligetből. A távolból hallotta, hogy Harkály Henrik pontosan tizenkettőt koppant a nagy erdei tölgyfa órán. Egyszer csak vidám dudorászásra lett figyelmes. Hátranézett. A sárga árvacsalánokkal szegélyezett erdei úton Bíborhajú Bianka és Angyalhajú Anna ugrándozott hazafelé az iskolából.
– Csókolom Mókus néni! – köszöntek rá vidáma, amikor utolérték.
– Szervusztok! – válaszolta a vörös bundás mókus. – Mondjátok csak, nem láttátok valahol az Ősz Tündért?
– Nem, én még nem találkoztam vele az idén. – felelte Bianka.
– Én sem! – jelentette ki Anna.
– Hogy lehet az, hiszen a tanévkezdéskor mindig meglátogatja a tündériskolásokat! – csodálkozott Mókusmama. – Mi lesz az erdővel ha hirtelen ránk szakad a tél! – nyugtalankodott. – Szent Ég! – kapott ijedten a fejéhez. – Mi van ha elrabolták?
– Olyan nincs! – vágta rá egyszerre a két kislány. – Egy erdei tündért nem lehet csak úgy elrabolni!
– Majd mi megkeressük! – javasolta Bianka. Rögtön futásnak is eredtek, s pár perc múlva már el is tűntek a Tündérerdő nyugati szögletében.
A tündérleányoknak tilos volt az erdőben repülniük egészen tíz éves korukig, mivel még gyenge a szárnyuk így bármikor lezuhanhatnak. Ám Bianka és Anna mit sem törődött ezzel a tilalommal. Rögvest felemelkedtek, ahogy Mókusmama szem elől tévesztette őket. Szerencsére Bianka nemrég olvasta el a nyugati tündérek krónikáját is, így sejtette, hogy merre találhatják meg az Ősz Tündért. Időközben két fiatal szélúrfi is csatlakozott hozzájuk. Régóta várakoztak már a tölgyfák sűrű lombjai között. Pörögni, forogni, zúgni-búgni szerettek volna, de mindhiába, mert az Ősz Tündér még nem adott nekik rá engedélyt. Hogy is adott volna, hiszen sehol se volt! Mindaddig, amíg a hollétét homály fedte, csak a nyári szellőgyerekek futkározhatnak az erdők-mezők felett.
– Nézzétek, ott azt a fehér sziklát! – mutatott le a magasból Bianka.
– Na, de melyiket? Sssss-szzzzz – susogta az egyik szélúrfi.
– Ott, ahol a tölgyes véget ér, és a bükkös kezdődik! – intett ismét a szikla irányába, és kiadta a vezényszót – Leszállás indulj!
A szélfiúcskáknak csak úgy porzott a talpuk alatt a talaj, amikor földet értek.
A Tündérerdőt a bükköstől egy fehér sziklasor választotta el. Látszólag semmi különös nem volt rajtuk, pont úgy festettek mint a hétköznapi társaik.
– Itt lakik az Ősz Tündér! – szólalt meg újból Bianka – Legalábbis ez állt a krónikában. – tette hozzá kicsit elbizonytalanodva. – Egy, kettő, három, négy, öt, hat, hét. – állt meg az egyik méretes kődarab előtt. Ekkor előhúzta a piros hátizsákjából a leghosszabb varázspálcáját, és hét furcsa jelet rajzolt vele a szikla oldalára. A többiek feszülten figyelték, hogy vajon mi történik. De nem történt az égvilágon semmi. Bianka arca elkomorult. Erősen törte a fejét, hogy vajon hol tévesztette el.
– Megvan! – csapott hirtelen a homlokára. – Már tudom mit rontottam el! Balról kezdtem a számolást, holott jobbról kellett volna!
Gyorsan felkapta a varázspálcáját a fűből, és az egész műveletet megismételte a másik irányból. Abban a pillanatban a szikla oldalai megrepedeztek, és leomlottak.
A kőtömb helyén pedig ott állt az Ősz Tündér zöld mohapárnákkal borított, csinos kis hajléka. Csupán az elején volt két ablak és egy jókora diófa ajtó.
– Te látsz valamit? – kérdezte Anna, miközben az egyik ablak előtt pipiskedett.
– Sajnos semmit, túl sötét van odabent! – válaszolta Bianka. – Várj csak!
Benyúlt a táskája oldalzsebébe, és óvatosan kivett onnan valamit. Egy szentjánosbogár volt az.
– Őt mindig magamnál hordom – vigyorodott el, – segít megtalálni a haza vezető utat, ha netán rám sötétedne.
Gyöngéden a tenyerébe ültette a kis bogarat, és bevilágított vele a kunyhó ablakán.
– Ezt nem hiszem el! – hökkent meg a látványtól.
– Mondd már mit látsz, na mond már! – nyaggatták türelmetlenül a többiek.
– Alszik!
– Micsoda! Egyszerűen csak alszik? – döbbentek le a csapat tagjai.
– Hát akkor mire várunk? Azonnal keltsük fel! – kurjantotta el magát Anna.
Mindnyájan kopogni kezdtek az ablakokon. Előbb halkan, aztán egyre hangosabban, de hiába az Ősz Tündér nem hallotta meg.
– Mi lenne, ha mi ketten jó alaposan megzörgetnénk az üvegeket? – nézett a nagyobbik szélúrfi a kisebbikre.
– Azt nem lehet! – szeppent meg a kicsi. – Hiszen nem kaptunk tőle engedélyt!
– Nem is kapunk soha, ha nem ébresztjük fel te mafla! – korholta meg a másik.
– Különben is, vészhelyzet van! Rajta, kezdjük!
Lett is nagy zúgás-búgás, zörgés, csörömpölés, ahogy szélkarjukkal belekapaszkodtak az ablakokba. A tündérlánykák meg csak ámulták-bámulták a szél úrfiak hirtelen támadt erejét.
– Nézzétek! Megmozdult! – visított fel örömében Aranyhajú Anna.
– Felkelt az ágyából – ujjongott Bianka. – Idejön!
Az Ősz Tündér óvatosan kinyitotta egy résnyire az ablakot.
– Kik vagytok, és miért zavartatok fel a legszebb álmomból? – kukkantott ki az ablak keskeny nyílásán.
– Én Bíborhajú Bianka vagyok, ő a legjobb barátnőm Aranyhajú Anna. Tündériskolások vagyunk mind a ketten. Ők pedig a széltestvérek! – mutatta be a kis társaságot Bianka. – Ne haragudj, hogy csak így rád törtünk, de muszáj volt felébresztenünk. Munkába kell állnod! Most azonnal!
– Most azonnal? – nézett értetlenül a tündér.
– Igen! Elaludtál! Október másodika van.
– Szent Tündéranya! Ilyen még sohasem fordult elő velem! – kapott a fejéhez kétségbeesetten. – Várjatok itt, rögtön jövök!
Egy szempillantás alatt magára kapta a sárga selyem ruháját, aranyhajába csillámló őszi falevél koszorút tűzött, s végül gyorsan magához vette a tündérpálcáját.
– Irány az erdő! – adta ki a vezényszót.
A két szélúrfi azonban csak nem akart elindulni, hosszú lábaikkal egy helyben toporogtak.
– Titeket meg mi lelt? – fordult feléjük. – Rajta! Szaladjatok!
Nem kellett nekik többször mondani! Uccu nekilendültek, és már fenn is voltak a magasban.
Kis idő múlva az egész társaság elérte a Tündérerdőt. Mindnyájan leereszkedtek a leghatalmasabb, és a legidősebb tölgyfa tetejére. Az Ősz Tündér felegyenesedett, megigazította selyem ruháját majd kecsesen a magasba emelte arany pálcáját.
Könnyedén suhintott vele egyet balra, aztán jobbra végül előre és hátra. A lombok között halk susogás futott végig, majd a zaj erősödni kezdett, míg végül hangos zúgássá alakult. A következő pillanatban milliónyi apró, zöld csillogó kristály kavargott a fák fölött. De nem sokáig, mert a Tavasz Tündér valahol nagyon messze kinyitotta a tündérzsákját, és belecsalogatta őket., hogy legyen mivel jövőre megszíneznie a faleveleket. Az Ősz Tündér ekkor ismét a magasba lendítette a pálcáját, és úgy tett mintha vezényelne. A Tündérerdő és az Angyalok ligete egy szempillantás alatt sárga, barna és vörös színben pompázott.
Most már futhattok, amerre csak akartok! – mosolygott rá a szél úrfiakra a tündér.
– Hu-hu-húúúú, hu-hu-húúú! – kapaszkodtak egymásba erősen – Végre kedvünkre pöröghetünk, foroghatunk, zúghatunk-búghatunk! Hu-hu-húúúú!
– Nagyon köszönöm, hogy felébresztettetek! – fordult a két tündérpalánta felé. – Bele se merek gondolni mi lett volna ha még tovább szunyókálok!
Másnap reggel az Ősz Tündér meglátogatta Galagonya Hedviget, a Tündériskola igazgatónőjét. Töviről-hegyire elmesélte neki a történteket. Még aznap igen nagy öröm érte Bíborhajú Biankát és Aranyhajú Annát. Az igazgatónéni az egész iskola előtt egy-egy aranytintás tündérigazgatói dicsérőt írt be a rózsaszirom füzetükbe. A tanítás után boldogan ugrándoztak hazafelé az erdei úton. Már messziről integettek Mókusmamának. Mosolyogva visszaintett, aztán jó erősen megmarkolta a seprővirág seprűjét, és söprögetni kezdte a sok őszi falevelet a teraszról.
Ez még mindig nagyon aranyos!
Nagyon bájosak a figurák, és jó ötlet volt, hogy most nem a tündérlány oldaláról indult a rész, így kerekebb a történet. Talán annyival lehetett volna még fokozni az izgalmakat, hogy az Ősz tündér ne csak szimplán elaludjon, mert így túl egyszerű volt a megoldás, lehetett volna mondjuk beteg, vagy az álma egy megtörendő átok eredménye.
Szép volt a fogalmazás is, csak a vessző hiányzott sok helyről, de ez a legegyszerűbben javítható hiba.
Gratulálok, és további sok sikert!
Judit
Kedves Edit!
Már az előző története is nagyon tetszett, amiben megismerhettük a két kicsi tündért. A mostani írása is nagyon kedves történet. Ismét láttam magam előtt minden szereplő megjelenését. Talán az Ősz Tündér lehetett volna kicsit részletesebb, de így is el tudtam képzelni. Mókus mama mogyormintás bögréje kimondottan tetszett, megmosolyogtatott. Várom a következő részt is. Csak így tovább, gratulálok!
Édes volt az első fejezet is, de ez még jobban tetszett. Láttam magam előtt az egészet, nagyon édes kép a sepregető mókusanyuka, az alvó Ősz Tündér, meg hát úgy eleve az egész kis varázserdő. Határozott meggyőződésem, hogy mindez 2015-ben történt, mert emlékszem, hogyan mérgelődtem egész szeptemberben, amiért még mindig nyár van – valljuk be, az utóbbi években nagyon elszállt magától a Nyár Tündér, alig hagy másokat érvényesülni. 😀
Egyébként olvasás közben tök nagy beleélést és lelkesedést érzékeltem részedről, és ez nagyon jó dolog. Még én is beleéltem magam, alig vártam, hogy ősz legyen a végére. 🙂
Nagyon szépen megfogalmazott, stilisztikailag kifogástalan, fordulatos történetet olvashattam.Bianka leleményességének köszönhetően megoldódott a probléma.Nagy örömömre szolgált, hogy a két tündért a „szabálysértés” miatt nem szidta meg az igazgató. Gratulálok a munkához, várom a folytatást.
Kedves Mindenki!
Köszi,hogy újból szántatok időt a mesémre, és elolvastátok a folytatást!
Én is elolvastam újra ma délután, s pont az villant át az agyamon, amit később Te is írtál, Judit. Talán kicsit „izgisebb” oka is lehetett volna a tündér eltűnésének. Ez jutott pl. az eszembe:
Az Ősz Tündér mielőtt álomra hajtotta a fejét, az erdei postával elküldte a ruháját a ligeti mosodába, hogy kitisztítsák. Igen ám, de a mosodából másik ruhát küldtek vissza,nem a sajátját. Márpedig enélkül nem állhat „munkába”. Vajon ki cserélte össze a ruhákat, és miért? Persze a gyerekek kiderítenék, és vissza is szereznék 🙂
Ha már a ruhánál tartunk, akkor megfontolom az észrevételedet, Bumbi! Mit szólnál ahhoz, ha a tündér a sárga selyemruhája fölé egy bordó, gesztenyelevél formájú pelerint kanyarítana. A ruhája zsebében pedig mindig ott lapulna egy nádsíp, amivel bármikor magához hívhatná az őszi szeleket 🙂
Jól látod, kedves Helga, mert tényleg nagyon szerettem írni ezt a mesekönyvet! Szerettem kitalálni a szereplők nevét, a sokszor vicces galibákat is 🙂 Az első ötletem az volt, hogy egy egész évet írok meg a Tündérerdő és az Angyalok ligete életéből. Minden hónaphoz egy nagy kalandot. Aztán olyan sok ötletem lett, hogy nem fért volna bele az egy esztendőbe. Így átgondoltam, és a koncepció az lett, hogy ez a könyv egy tanévet ölel át a tündériskolások életéből, persze sok más szereplő is megjelenik mellettük. A többi ötletem pedig egy másik mesekönyvbe kerülne, ami a terveim szerint a nyári szünetben játszódna, Bianka és Anna nyári kalandjaival megfűszerezve 🙂
Örülök, hogy sikerült „láttatnom” is mindazt, amit leírtam!
Semmiképpen nem akartam hagyományos iskolai közegbe helyezni a szereplőimet. Sokkal inkább egy olyan világba, ahol vannak ugyan szabályok, de ezek időnkénti áthágása nem jár „fejvesztéssel”. Ahol a gyerekek leleményességét, problémamegoldó képességét, kreativitását értékelik. Ezért is van az, amit írtál Marcsi, hogy Galagonya Hedvig nem szidja le a kis tündéreket, hanem megdicséri őket a probléma hatékony, gyors megoldásáért.
Az első mesére 10 pontot adtam, erre 18-at szeretnék adni!
Várom a folytatást, üdv. Kati
Kedves Edit!
Örülök, hogy a kommenteket pozitívan fogadja, megszülettek az ötletek. Igen, valami ilyesfajta külsőt tudtam én is elképzelni az Ősz Tündérnek. A többi hozzászólás is nagyon hasznos ötleteket tartalmaz. A ruha eltűnése, valamint a kutatás utána, ad egyfajta mini detektívregény jellegű élményt az olvasónak. Ezt pedig a legtöbb gyermek élvezi.
További kellemes, ötletekkel teli alkotást kívánok.
Milyen szép, színes világba kalauzol a történet megint, a kedves erdőlakó kisállatok és tündérek birodalmába. Az aranyló kismókus az őszért aggódik. Lélekmelengető ezekről a tiszta, kedves lényekről olvasni ebben a kemény, fenyegető világban.
Nagyon tetszik, imádom! 100 pont! 🙂