Gyöngyhalász játék: Egy tücsök

A játék kiírása: itt.

A műből részletek: itt.

Olvasók megoldásai Patik László írásához:

Bökös Borbála:

1. Az írás „ideális olvasója”:

a. Mi a neve? Négyszemű Ella
b. Hány éves? 17
c. Mivel foglalkozik? tanuló
d. Hogy néz ki egy napja?

Négyszemű Ella csonka családból származik, a szülei elváltak, jelenleg az édesanyjával él, akivel kamaszkori lázadozásai miatt egyre kevésbé érti meg magát. Ella túlsúlyos, mogorva lány, aki nem tud, vagy nem akar beilleszkedi az iskolai közösségbe. Jó tanuló, a többiek strébernek nevezik. Rengeteget olvas, emiatt csúfolják az osztálytársai, és azért is, mert még nincs fiúja. Tetszik neki az egyik fiú, aki ráadásul idősebb, és már egyetemista. A buszon szoktak szemezni, de Ella túl félénk ahhoz, hogy kezdeményezzen, retteg a visszautasítástól.

Reggel elmegy az iskolába, az órákon jelesre felel, a magyar tanár megdicséri a fogalmazását. Ám szünetben magányosan üldögél, kedvenc könyveit olvasgatja. Néhány osztálytársa csípős megjegyzéseket tesz igénytelen öltözködésére, gubancos hajára, és a súlyára. Otthon nem mesél az iskolai dolgokról, édesanyja nem tud arról, mennyi szenvedést él át nap mint nap, megelégszik azzal, hogy a lányának jó jegyei vannak. Ella délután az apja családjához megy látogatóba, érdekes módon apja új feleségével elég jó a viszonya, de a legbelsőbb titkait sem vele, sem édesapjával nem akarja megosztani. Nem mer közelebb kerülni apjához és annak családjához, mert attól fél, ezzel megbántaná az édesanyját, aki így is haragszik rá, hogy egyáltalán elmegy oda látogatóba és esetleg jól is érzi magát.

e. Mennyire tájékozott a magyar szerzők szórakoztató irodalmi műveivel kapcsolatban?

Mivel naphosszat csak olvas, nagyon is tájékozott, bár legutóbb nem magyar szerző könyvét forgatta a kezében, hanem Salinger Zabhegyezőjét és Sylvia Plath Üvegbúráját olvasta.

f. Mi a problémája, amin az olvasás tud segíteni?

A világ kusza és zavaros Ella számára, a felnőttek világa megfejthetetlen, hazug, minden felnőttet képmutatónak tart. Mivel érettebb és olvasottabb, mint a kortársai, nem talál közöttük igazi barátokra. Érdekli a szex, de taszítja is egyben, frusztrált, fél a kapcsolattól egy idősebb férfival, titkon édesanyja reakciójától is fél egy ilyen esetben.
g. Mik a következményei ennek a problémának?

Ella visszahúzódó egyéniség, nem mer az emberekkel felszabadultan kommunikálni, mindenkivel gyanakvó és durva. Bár a sok olvasás felszabadítja a fantáziáját, be is zárja a saját kis világába, nem alakít ki valós emberi kapcsolatokat.
h. Mi az a jellegzetes élethelyzet, amibe kerülve valaki potenciális olvasója lehet a műnek?

Szerintem a könyv fiatal felnőtteknek ajánlott, olyanoknak, akik igénylik a szépirodalmi szórakoztatást, és kicsit magányosnak, összezavarodottnak érzik magukat a világban, mert még nincs elég élettapasztalatuk egy-egy helyzet felismerésében vagy megfelelő kezelésében.
i. Mik az “alacsonyabb rendű” vágyai, amihez a mű olvasása segítheti hozzá (ha van ilyen)? (Szex/erotika, félelem leküzdése, biztonságérzet, stb.)

A tabu témák (úgy mint: szexualitás, helytelen testkép kialakítása) helyrerakása és nyíltabb, felszabadultabb kezelése, az emberekről első látásra kialakított előítéletek gyors lebontása, és az ezekből fakadó frusztráció leküzdése. A valóság és a valós emberi érzelmek illetve viselkedésminták jobb megismerése.
j. Mik a “magasabb rendű” vágyai, amihez a mű olvasása segítheti hozzá (ha van ilyen? (Családba, közösségbe tartozás; mások általi elismerés; önbizalom; sikeresség; önmegvalósítás, tudásvágy, kíváncsiság, esztétika stb.)

Útkeresés, felnőtté válás, a világra való rácsodálkozás, bizonyos emberi kapcsolatok jobb megértése.

2. Fülszöveg

Szutyok, a fiatal lány bemegy az omladozó házba, és rácsodálkozik a meztelen, törökülésben gubbasztó öregasszonyra, akiről hamar kiderül, sokkal többet tud és sokkal felvágottabb a nyelve, mintsem azt a környezete gondolná. Ezzel az erőteljes képpel kezdődik az Egy Tücsök, és sodorja tovább az olvasót egy hátborzongatóan valóságos világba, amelyben a hétköznapi jelenetek bizarr színezetet kapnak, amelyben minden kicsit több, mint aminek látszik, és amelyben a meglepő fordulatokkal tűzdelt feszültséget szinte tapintani lehet. A keserédes hangulat, a filmszerű írásmód és a letisztult stílus gondolkodásra késztet; a világra rácsodálkozó főhős szemén keresztül lelepleződnek az emberi hazugságok, szennyes titkok és átértékelődnek a társadalmi eszményképek. Milyen kapcsolatban állnak a szereplők, és hogyan alakul az életük?  Miért és milyen álcákat viselnek, hogy elfedjék valós énjüket? Képes lesz-e Szutyok meghozni élete legnehezebb döntését?

A legkülönfélébb emberi sorsok elevenednek meg a szemünk előtt: férfiak és nők, akik, csakúgy, mint a nagymama ékszerdobozában a gombostűvel átszúrt tücsök, saját sorsuk fogságába estek és megpróbálnak túlélni, értelmet keresni, netalán boldognak lenni az őket körülvevő zűrzavaros világban.

Az Egy Tücsök igényesen megírt szépirodalmi ínyencfalat és kegyetlenül őszinte társadalomkritika, amely merész témákat feszeget életről, öregségről, családról, emberi kapcsolatokról, útkeresésről és nem utolsó sorban a felnőtté válásról.

***

Bartos Zsuzsa küldte:

Ideális olvasója:

a. Neve: Sodori Barátka
b. Kora: 15 éves
c. Foglalkozása: gimnazista
d. Egy napja: Kedden suli után Fáncsi nevű barátnőjével beugrik a könyvtárba, hogy könyveket szerezzen be a pénteki dolgozatra való felkészüléséhez, utána fagyizni mennek a parkba. Miután hazaér, leül a számítógép elé és ott ebédel, miközben még cseveg az időközben szintén hazaérkezett Fáncsival. A hétvégi kirándulást tervezik. Anyukája, Sodori Hajszika este érkezik haza a munkahelyéről, a fogorvosi rendelőből. Lefagyasztott pizzát melegítenek fel, megbeszélik a nap fontos eseményeit. A lefekvés előtti időt Barátka az „Egy tücsök” című könyv olvasásával tölti, amelyet születésnapjára kapott ajándékul egy másik ideális olvasótól: anyutól.
e. Tájékozottsága a magyar szerzők szórakoztató irodalmi műveivel kapcsolatban:
Nem szereti a suliban nagydobra verni, de falja a szórakoztató irodalmat, és rendszeresen követi a friss megjelenéseket.
f. Problémája, amin az olvasás tud segíteni: túlzott bizalom és másokhoz való igazodás, sodortatás
g. Következményei ennek a problémának: kihasználják fiatalságából fakadó nyitottságát
h. Jellegzetes élethelyzet, amibe kerülve valaki potenciális olvasója lehet a műnek: csalódás a barátokban vagy felnőttekben, esetleg értetlenség a felnőttek logikátlan viselkedését illetően
i. “Alacsonyabb rendű” vágyai, amihez a mű olvasása segítheti hozzá: apakomplexus
j. “Magasabb rendű” vágyai, amihez a mű olvasása segítheti hozzá: valakihez tartozni, szülőkhöz való közeledés

Fülszöveg:

A tücsök nem lehet kincs, gondolja Szutyok, amikor egy gombostűvel átszúrt tücsköt talál az ékszerdobozban, amelyet Péter meztelen nagymamája ajándékoz neki. Nem Nagymama az egyetlen furcsa személy a faluban, akivel a fiatal lány megismerkedik nyaralása során. A sorra kibontakozó különös események szereplői mellett helyet kap egy részeg spániel is, elaltatott nyúl és a cseresznyemagok titka. De vajon az újságban megjelenő apróhirdetéseknek is van titkuk?

Patik László döcögős felnőtté válásról mesél meghökkentő történetet. Szimbólumokban gazdag elbeszélésében gördülékenyen keveredik a hétköznapi részletekből építkező abszurditás és a letisztult humor.

***

A szerző írása:

Egy tücsök

Lányoknak, 16 év felett

 Az egyik olvasó:

„A páciens (Könyvmoly Gabriella) tizenhat éves, teljes családban él. A szülei jól szituáltak, belvárosi értelmiségiek. Gabriella jó tanuló, csinos lány, divatosan, de nem kihívóan öltözködik. Amikor belépett a rendelőbe, fogta édesanyja kezét, és mosolyt erőltetett az arcára. Az anya feszült volt, fáradtságát vastag smink alá rejtette. Megtudtam, hogy a családban még senkit sem kezeltek pszichiátrián. (Az anya a kérdést is sértőnek érezte.) Az édesanya szerint a lánya nem iszik, nem drogozik. Ezt Gabriella egy határozott bólintással megerősítette.”

Sokat olvas. Olyanokat is, mint az Utas és holdvilág, Zabhegyezők. Szóval, úton van a Szép felé. Már nem gyerek.

 Egy másik olvasó:

Bukk Edit, (nick néve E.Book) vidéken él, érettségi után szeretne elköltözni otthonról, csak facebook barátai vannak. Édesanyjával semmiségek miatt gyakran összeveszik, édesapjával távolságtartó, alig kommunikálnak. Tanár lesz (irodalom-történelem), de az biztos, hogy a diploma megszerzése után nem tér vissza a szülői házba. Érdekli a divat, naprakész a celebek, és a popsztárok világában, de leginkább könyvfesztiválokon, író-olvasó találkozókon felszabadult. Ha nyerne a lottón, megcsináltatná a melleit. Nem nagy beavatkozás lenne, de végre egyformák lehetnének. Csak néhány kilót akar fogyni. Majd az egyetem alatt foglalkozik komolyabban a fiúkkal. Volt már intim együttléte (egy idősebb fiúval), (édesanyja nem tud róla, édesapja pláne nem) de a rácsodálkozás után ürességet érzett. Olyan társat keres, aki bármikor meg tudja nevettetni, akivel színházba is járhat majd.

Sokat olvas. Olyanokat is, mint az Utas és holdvilág, Zabhegyezők, Mester és Margaréta. Szóval, úton van. A Szép felé. Már nem gyerek.

Variációk fülszövegre:

„A friss halott olyan, mint az alvó ember, nem kell tőle félni. Csak később lesz foltos. Ha megszokod, lehetsz orvos. Ez a vízválasztó. Láttál már hullát? Már nem Nagymama, csak hús, csont, tüdő, ilyenek. Még nő a haja. A szőrtüszők nem tudják, hogy leállhatnak, egy-két napig még dolgoznak, mintha mi sem történt volna. Jó, mi? A halál Pétert is zavarba hozta: hadart. A Nagymama háza előtt álltunk. Hajnalodott. Péter a bedőlt kaput próbálta felállítani, vagyis azt, ami megmaradt belőle. Ahogy megemelte, eltört a deszka. Intett, hogy segítsek. Felesleges volt minden mozdulat, az oszlop, amire fel akarta akasztani, elkorhadt, nem bírta volna a súlyt. Rögtön kiderült, hogy nincs érzékem a fához, az első fogásnál szálka ment a tenyerembe. Felsikítottam, pedig tényleg nem szoktam sikoltozni. Szégyelltem is magam. Van a házban csipesz, gyere, mondta Péter, kiveszem, és keresünk fertőtlenítő szert is, meg ragtapaszt is.

Más, ha az ember egy szálkával a tenyerében lép be egy házba, és más, ha hullát nézni.”

Vagy:

 Jobb, ha most leülsz! Ezt a könyvet ülve olvasd, vagy fekve, de semmiképpen ne állva! (Szerencsésebb, ha nem állva ájul el az ember.) Már az első oldalak után összeszorul a gyomrod, ez biztos, a tudatalattid jelez, de még reménykedni akarsz, hogy másról lesz szó, nem arról. Reméled, hogy a főszereplő férjhez megy, gyereke lesz, és boldogan él, amíg meg nem hal. Aztán úgyis rabul ejt a történet. Nem teszed le a könyvet. Persze, megfejted majd, hogy nem a cselekmény a lényeg, vagy a díszlet, vagy a szereplők, vagy a szimbólumok, hanem ami az egész mögött van. Mert mi van mögötte? Egy probléma. A legnagyobb.

 Álltál már modellt aktfestőnek?  Hallgattál már ki szerelmeskedőket?  

***

Kíváncsivá tettek az ajánlók?
Olvass bele a műbe itt.

  

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 8.6/10 (9 votes cast)
8 hozzászólás Szólj hozzá
  1. Nagyon érdekesek voltak! Én is idősebb olvasót képzeltem volna el, ha megírom ezt, annak ellenére, hogy teljesen „láttam” és logikusnak találtam ezeket az ideális olvasókat. Végül is a nagykamaszokat talán tényleg a felnőtté válás, a már felnőtteket pedig az erős szépirodalmi véna és a maróan őszinte, már-már kegyetlen hétköznapi képek miatt fogná meg a könyv. 🙂

  2. érdekes, a többiek hozzászólóhoz hasonlóan én is idősebbeknek képzeltem ezt a könyvet. tetszenek Bökös Borbála és Bartos Zsuzsa megoldásai!

  3. Hello!

    Lehet, hogy velem van a gond, de én másképp képzeltem el ezt a legjobb olvasó megírását. 🙁
    A két alkotás közül Négyszemű Ella karaktere győzött meg igazán 🙂

    Kylie

  4. Kedves Aranymosó!

    Én úgy képzeltem, hogy bele kell éljük magunkat egy kitalált személy létébe, aki lehetne az ideális olvasó. Így olvasva ezeket a munkákat, amik csupán leírták az ideális olvasót, furán hangzottak. De lehet, hogy csak én gondoltam másképp, mert így is élvezhető alkotások születtek.
    Nem tudtam teljes mértékig beleélni magam az e/3-ba, túl távolinak tűnt és hihetetlennek, hogy valaki másról ennyi mindent tudjon és megmondja, hogy ő az ideális olvasó. 🙂

  5. Korábban nem figyeltem fel A tücsökre, pedig László tavalyi pályaműve tetszett. A fülszövegek után azonban meggondoltam magam, és adtam egy esélyt A tücsöknek, ezért elolvastam a felkerült fejezeteket. Ugyan nem tetszik annyira, mint a tavalyi próbálkozás, mégis, szívesen tovább olvasnám.

    Akármilyen formában is jelenjen meg, már előre örülni fogok, hiszen így a teljes történetet elolvashatom majd. Hajrá!

  6. Remélem, több lesz ebből, mint e-book. Tipikusan az a regény, amivel az ember egy csillaghullós éjszakán kiül a teraszra és elkortyolgat mellé tetszőleges mennyiségű fehér bort. Én legalábbis ezt tenném. 😉

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük