Pénteki híreink következnek, a lektorok lelkesen dolgoznak, és olvassák a kéziratokat. Sajnos e héten negatív lektori véleményt kapott: A legszebb ajándék – Egy színdarab anatómiája és a Veled vagy nélkülem regény.
A Kereszttűzben című írást e-bookra javasoltuk.
Közben a pályázat újabb fordulópontjához értünk, a regények második részlete a jövő héten kikerül. Utána azokból az írásokból olvashattok harmadik részletet, amelyek már kaptak egy pozitív lektorit. Nagyon izgalmas heteknek nézünk elébe, hiszen most már igazán nagy a tét. (A rövidebb mesékből nem kerül fel új részlet, csak a regényekből.)
Közben kissé változni fog az oldal képe. Lezárult a Párbeszéd és a Leírás kurzus, így az íróiskolások novelláit is olvashatjátok a jövő héttől kezdve. Rengeteg jó írás született, és reméljük, hogy ezek a szerzők hamarosan regényeikkel gazdagítják a kiadónk palettáját.
Illetve hamarosan jön a Könyvhét, melyekre nagyszerű külföldi regényekkel készülünk. A magyar szerzőink mesekönyvekkel jelentkeznek, és hamarosan az írókkal izgalmas interjúkat is olvashattok.
Bekérve:
Nemaorama: Másolat a boldogságról
Viviana Sharner: A horizonton túl
Narké: A felszabadulás
Gyurics Gergely: Molytánc
*
Friss hírek a kiadóból
Jön a június, és a kiadó magyar íróival nagy meglepetésre készülünk… 🙂
Hogy mi lesz ez? Hamarosan megtudjátok… 🙂
Figyeljétek a Facebook oldalunkat!
*
A Könyvhetet se felejtsük el! Június 12. – 15. között szeretettel várunk mindenkit a Vörösmaty téren szuper akciókkal és ropogós, friss könyvekkel. 🙂
Hát, ez sűrű hét lesz 🙂 Hajrá mindenkinek!
Z ide vagy oda, a jövő héten valószínűleg már én is sorra kerülök. 🙂 Egyébként meglepett, hogy a második körben már nem voltak annyira aktívak a kritikusok (beleértve magamat is),talán a nyárias időjárás miatt.
Tehát, akiket nem kértek be eddig, azok számára véget ért a pályázat?
Szabolcs: meg amiatt, hogy naponta egy zh-m/vizsgám/prezentációm van. 🙂 Péntekenként járok csak ide. De most jó volt.
Heni, minden írást megnézünk. A pályázat azoknak ért véget, akik negatív lektorit kaptak. 🙂
Szabolcs, a pályázat közepe mindig leül egy kicsit, ez évek óta így van. Majd a vége megint izgalmas lesz. 🙂
Ja, értem, akkor köszönöm a választ 🙂 Csak néha össze-vissza kérnek be regényeket, és azt hittem, hogy akkor nem kerül sorra az összes 🙂 Nagy kő esett le a szívemről (nem azért, mert biztos vagyok magamban, csak jobb úgy kapni a nemet, hogy az ember tudja, alaki szakmai szemmel is belenézett a művébe) 😀 Akkor nincs durci és értetlenség, hogy „bezzeg az enyémet..” 😀 😀
A véleményezésről: na igen, tényleg nagyon megcsappant a kritikusok száma, bár szerintem ez betudható annak is, hogy sokan vannak itt fiatalok/egyetemisták, és a vizsgaidőszak is coming 🙂 Legalábbis, én mára terveztem a nagy észosztást, két gazdasági matekos sírógörcs között, kihasználva, hégy van végre egy szabadnapom is 😀
Igen, a vizsgaidőszak kemény dolog, szóval hajrá! 🙂
A lektorálás kicsit bonyolult, mert több lektor van, és időnként mind dolgozik, de előfordul, hogy egyesek oktatnak, vagy szerkesztenek. Mindent el tudunk bírálni, de van, akinek a sci-fi terén, másnak az ifjúsági fantasy terén, vagy épp a mesék kapcsán nagyobb a műveltsége, és ez gyorsítja a döntést is. A kéziratod nem marad ki, csak épp a lektorodra vár. 🙂
Én másban (is) látom a második forduló iránti megcsappant lelkesedést. Szerintem a negatív lektorit kapott részletek írói többségében elveszítették az érdeklődésüket, és nem kommentelnek többé. Talán még akkor sem, ha olyan második részlet kerül ki, aminek az első részét még véleményezték. Szerintem sokat segítene minden sikertelen pályázónak, ha nem csak itt az oldalon olvashatna egy „nem”-et, hanem valami kis útravalót kapna a szakemberektől, amivel tovább indulhatna, és fejlődhetne. DE természetesen ez nem bírálat, csak egy felvetés, tiszteletben tartva a pályázat kiírójának akaratát, és korábban már olvastuk is ennek az okát.
Talán a „visszakommentelés” is kimaradt sok esetben, vagyis nem működik a kölcsönösség, maximum az ismerősök között. Én, mint új pályázó, azt láttam, hogy itt többen már ismerik egymást, illetve ismertek pl. a tavalyi pályázatról. Az ő írásukat nagyobb érdeklődés is övezte, úgy vettem észre.
Illetve, természetes módon a hasonló regények írói vonzzák egymást. És, mivel a legtöbben fantasy, illetve misztikum felé hajló történetekkel pályáztak, és ezek többsége pozitív lektorit is kapott, a célegyenesben talán már inkább a saját regényük sorsára koncentrálnak, nem a többi pályázóra. Az energiák máshová kellenek.
Én magam nem kommenteltem szét az oldalt, tény és való 🙂 De azért jópár regényrészletnél megosztottam a véleményemet. Az én regényem – Illés Mara: Veled vagy nélkülem – talán kilógott a sorból műfaját tekintve, és bár az értékelések magasak voltak, túl sok kommentet nem kaptam. Talán a kommentelő nevem és az „írói” nevem nem volt teljesen komptabilis, ki tudja? 😀
Mindenesetre nem lep meg, ha nem is ver fel port, hogy ma negatív lektorit kaptam. Talán ugyanez történt A legszebb ajándék – Egy színdarab anatómiája című regénnyel is. Én azért elmondom, hogy ez utóbbit is sajnálom, és természetesen nem örülök a saját regényem kiesésének sem. De az élet megy tovább, az írást nem adom fel, de megmaradok a való világról szóló történeteknél. Örülök, hogy részt vettem a pályázaton, sokat tanultam, bár nagyon sajnálom, hogy szakmai véleménnyel nem gyarapodhatok.
Minden bent marad pályázónak sok sikert! 🙂 Kíváncsi vagyok, ki hová, meddig jut?
Illés Mara
No, máris felpörgött egy kicsit a kommentelés. 🙂 Megnyugtató, hogy nemcsak én havazódtam el a nyár elejére, de más is – azért remélem, hogy a véghajrára tényleg visszajön még a többség hangja. TaMarának üzenem, hogy ez a helyes hozzáállás: a pályázat jó tanulási lehetőség volt, az írást pedig folytatni kell. Ilyen egyszerű az egész.
Olvasd vissza a korábbi két év pályázatát, jóval aktívabban voltak az emberek, belinkelték az Fb oldalukra a regényeket, rendesen reagáltak a felvetésekre, leírták, miket éreznek. Aranymosó akkor reagál, ha kérdezik, csak éppen korábban kérdezték is.
Mi alakítjuk ilyenre az oldalt, azt látom.
„Én, mint új pályázó, azt láttam, hogy itt többen már ismerik egymást, illetve ismertek pl. a tavalyi pályázatról. Az ő írásukat nagyobb érdeklődés is övezte, úgy vettem észre.
Illetve, természetes módon a hasonló regények írói vonzzák egymást.”
Valójában nincs semmi ilyen misztikus vagy belterjes dolog a háttérben. Ha sokat kommentelsz, sokan fognak ismerni, szeretni/utálni, és sokan kommentelnek vissza, amikor kikerül a te műved. És minél inkább látják a nálad is újabbak, hogy sokan beszélnek veled, annál jobban fognak rád figyelni.
Igen, az oldalt hagyjuk, hogy a pályázók alakítsák. 🙂
Kedves Hollódombi, nekem továbbra is összetettebbnek tűnik ez a kommentelés-véleményezés dolog. Amit leírtam, az egyrészről megfigyelésen alapult, de nyilván nem készítettem statisztikai kimutatást, az nem is az én asztalom; másrészről viszont hipoztézis volt 🙂 Továbbra is azt gondolom, amit leírtam, de természetesen elfogadom, ha ez csak az én véleményem, és más nem így gondolja, vagy nem így látja. Nem beszélek én sem semmiféle összeesküvéselméletről, és teljesen rendjénvalónak tartom, hogy mindenki azt az írást véleményezi, amivel kapcsolatban van véleménye, amihez – bármi okból kifolyólag – késztetést érzett, hogy elolvassa. De azt továbbra is furcsállom, ha valaki véleményt kap az írásáról, de azt nem viszonozza. És ennek semmi köze ahhoz, hogy ki hányszor kommentelt.
Persze, az én véleményem is csak egy hipotézis. 🙂 Én a skálafüggetlen preferenciahálózatokra teszem le a voksot, de persze amíg nem teszteljük, addig ez is csak egy gondolat, ami elszáll a szélben a tények előtt. Én is csak saját élményből indulhattam ki: eleinte következetesen kommenteltem mindenkinek – az első két évben is, amikor nem voltam induló -, aztán amikor amire maradt időm. Nagyon ritkán van olyan írás, ami az én zsánerembe tartozik – és épp egy olyan szerzővel volt két évig húzódó konfliktusom. Bezzeg egy csajos fantasy szerzővel tartós barátságot kötöttem.
Viszont azt vettem észre, hogy olyan emberek várják a kritikáimat, akikkel sosem beszéltem, sőt, vannak, akik magánban megkeresnek és írnak nekem, hogy nézzek már rá a szövegeikre.
” Én a skálafüggetlen preferenciahálózatokra teszem le a voksot…”
Gondolom, ez a szóhasználat a vizsgaidőszak hatása. Vagy inkább remélem. 🙂
Igen, pénteken statisztika zh volt… :\ Így hívják azt, amikor egy kapcsolati háló alakulása nem véletlenszerű, hanem bizonyos szabályok szerint alakul (és ilyenkor általában a több kapcsolattal rendelkezőnek gyorsabban szaporodnak a kapcsolatai és kummul… halmozódó előnyt szerez).
Még két hét és újratanulok emberül beszélni, remélem. 🙂