December 12. – Az első találkozás
-- Emlékszem szegény dédanyámra, ahogy a kanapén ül a homályos szobában, és ujjai közt buzgón peregnek rózsafüzérének gyöngyei. Félhalkan motyogja a Mi atyánkat, akár egy gép. Gyorsan, monoton, hit, átélés és érzések nélkül, mintha gondolatai már a másnapi rétessütés körül járnának. Akárha világbajnoki címre, vagy a Rekordok könyvében egy róla megjelenő fejezetre hajtana: az idős nő, aki a világon a legtöbb imát hadarja el tíz perc leforgása alatt. Felette egy megfakult kép, ahogy büszkén és ájtatosan áll egy templom előtt, akár egy faszent, maga előtt összekulcsolt kezekkel, fejkendőben.
Volt is miért imádkoznia annyi káromkodás után! Tette mindezt horvát nyelven, ahogy gyermekkorában beszéltek a határ menti kis falujában, s hitte, hogy így nem érti a jó Isten. Egy „picku materinu”1, egy Mi atyánk. Káposztás, tökös-mákos. Egy „jebati vrag”2, egy Üdvöz’ légy. Almás, meggyes. Egy „tata hladno”3, egy Hiszek egy…Túrós. Egy sima, egy fordított és csiribú-csiribá, bűneink megbocsátást nyernek. Semmissé válnak, feloldódnak, akár az instant leves a bögrénkben.
Kérjétek, és megadatik, meg tiétek a mennyek országa, nem igaz, Atyám? Hallja? Mi az ítélet? Kérem, közvetítse a Főnöke szavait, köztünk ugyanis egy ideje megszűnt az összeköttetés.
Harminc Mi atyánk, húsz Üdvöz’légy, tíz Hiszek egy… elég lesz? Na, mi van, nem mond semmit?
—Nem a mennyiség számít, gyermekem. Elegendő egyetlen imádság is, ha az őszinte megbánásról tesz tanúbizonyságot. Nincs szükséged hozzá sem imakönyvre, sem Bibliára. Tárd ki szíved az Úr előtt, saját szavaiddal valld meg Istenbe vetett hitedet és bizodalmadat, kérd a feloldozást bűneid alól, és meglásd, meghallgattatásra találsz. A Mindenható nyájába az eltévedt bárányt is visszavárják.
–A feketét is?
—Természetesen.
–És ha ezek csupán üres szavak? Nincs őszinte megbánás, nincs hit, nincs semmi, csak a kurva nagy valóság? Akkor elkárhozom a pokol legmélyebb bugyrában? Tudja Atyám, már rég nem hiszek az effajta mesékben, de még ha igaz is volna, sem tartanék tőle. Megjártam én a poklot már a Földön is, az életemben. Nem hinném, hogy túl nagy lenne a változás, esetleg kicsit jobban izzadnék.
—Csak annak lehet segíteni, aki kéri és hagyja, hogy segítsenek neki.
— És mi van a „segíts magadon, Isten is megsegít” dumával? Most akkor kérjek, vagy oldjam meg magam és jön a feloldozás?
—Valójában miért akart velem beszélni? Mit vár ettől a találkozástól?
— Nem tudom. Mindent. Semmit. Jobb, mint a könyvtárban olvasni. Maga szórakoztatóbb bármely könyvnél. Tudja például, milyen fájdalmasan vonaglik az arca, amikor egy illetlen szót szövök a mondandómba? Csessze meg!
Arcvonásaimat fürkészte, és valószínűleg azt látta, amire számított, mert ezen a ponton kéjes vigyorgásba kezdett, ami csakhamar keserű röhögésbe csapott át. De legalább magáz, gondoltam. Holott nagyjából egyidősek lehetünk. Jó ez így, megmarad a távolság. Tisztelet híján ennyivel kell beérnem.
Itt ért véget az első találkozásunk. Nem tartott tovább tíz percnél. Majdhogynem kimenekültem a szobából, mint egy bika, akinek tüzes vassal pecsételték meg a nyakát. Az én arcomat is úgy égette a pillantása, akkor is, amikor elhagytam a fogház területét, és visszafelé tartottam a parókiára. Még nem tudtam, visszamegyek-e valaha, látom-e újra. Azt gondoltam, az ördöggel találkoztam, vagy legalábbis valakivel, akit megszállt. Nagyon ügyes, nagyon ügyes. Egy törékeny női testben jött megkísérteni. Apage satanas!4Nem hátrálhatok meg, vissza kell mennem – bizonygattam magamban.
Olyan mélyen elmerültem gondolataimban, hogy már csak arra figyeltem fel, mardos a hideg téli szél, és összébb kell húznom magamon a kabátomat. Mintha álomból ocsúdnék, úgy néztem föl a csillagos égre. Beesteledett. Ismeretlen, kihalt utcák kövein vadul kergetőztek a száraz, zizegős levelek, és a kezemben egy szelet meggyes rétest szorongattam…
December 14. – A második találkozás
— Hát, újra eljött?!
Hát elmentem. Isten látja lelkem, leginkább a kíváncsiság – akár egy mézes madzag – volt az a vezérfonal, amelyet követtem, és még csak véletlenül sem a kötelesség -, vagy hivatástudat, legkevésbé pedig a hit. Persze leadhattam volna ezt a szolgálatot valaki másnak is, én pedig elmegyek ételt osztani a hajléktalanoknak. Valójában mindegy, milyen önkéntes, önzetlen munkát vállalok, de Vince atya kifejezett kérése volt, hogy miután visszavonul a börtön lelkészi hivatástól, én lépjek a helyébe. Nem mondhattam nemet, hisz mindig is mellettem állt, akkor is, mikor kételyekkel küzdöttem, amikor lázadtam, vagy elégedetlenkedtem. Mindig visszaterelt a helyes ösvényre, táplálta bennem a hitet. S most itt vagyok. Bedobott a mély vízbe. Tőlem várják az útmutatást, holott sokszor még én is a sötétben tapogatózom.
Bizonytalan, óvatos léptekkel haladtam a folyosón. Torkomban éreztem szívem dobogását, cipőm kopogását elviselhetetlen, éles zajként visszhangozták a cementlapok. Nem tudtam, mi vár az ajtón túl, de erőt vettem magamon, utolsó nagy levegőt, és beléptem…
—Dicsértessék!
— Na, hagyjuk ezt a szentfazék dumát, lazítson! Olyan, mintha egy babszemet dugtak volna fel a seggébe. Nekem nem kell a sóder, nem misét jött celebrálni.
—Ma miről szeretne beszélgetni?
–Próbálja elengedni a füle mellett a sértéseket és önuralmat tanúsítani, mi? De én átlátok a csuhán Atyám, látom, hogy belül kibaszottul retteg, mint egy ijedős kisgyerek. De mitől fél? Nem bánthatom. Nézzen körül: mindenhol őrök, meg rácsok. Hacsak…
Jesszusom, maga a szavaktól fél! Mindegyik egy arcul csapás. Verba non sunt verbera5. Látom, meglepődött, de érti. Hát persze, hogy érti, hisz tanult latinul. Nos, talán az érte váratlanul, hogy én is tudok egyet, s mást. Nem mindig az voltam, akit most lát.
—Ki volt akkor? Meséljen arról az énjéről!
–Anyám, ilyen lehet egy pszichológus kanapéján ülni. Ne akarjon az agyamba férkőzni, mert amit ott találna, az nem ijedős kisfiúknak való. Tudja, hogy kérhettem volna pszichológust is?
—Miért nem kért?
— Mert mindig az óráját nézegetné, alig várná, hogy végre kiszabaduljon ebből az áporodott levegőjű szobából, és beszálljon a gyönyörű kocsijába, hazavezessen a tökéletes házához, ahol a tökéletes családja vár rá, hogy az otthona meghittségében elfogyassza jól megérdemelt, ízletes vacsoráját . Én meg csak egy félig kész jellemrajz lennék egy fehér papíron, amit félre lehet tenni, mint egy tárgyat, és újra elővenni, ha éppen akad rá némi idő. Maga más. Nem faggat. Csak meghallgat. Nem akarok mást. Gyónni, ha úgy tetszik. Egyszer végre valakinek őszintén elmondani az igazságot, hogyan jutottam idáig, ki is vagyok valójában.
—Rendben. Kezdjen hozzá, amikor csak akar. Figyelek.
Még egy darabig csendben ültünk egymással szemben. Méregetett. Nem tudom, mire gondolt. Talán, hogy megbízhat-e bennem. De tudja, hogy köt a gyónási titok, még ha ez nem is éppen hivatalos, akkor is köztünk marad. Meg aztán, milyen titka lehet még, amiért nagyobb büntetést rónának ki rá, ha napvilágra kerülne, mint amiért már amúgy is itt van? Valószínűleg ő is erre a következtetésre juthatott, mert egyszerre megtörte a csendet:
–Úgy kellene kezdenem, hogy sanyarú gyermekkorom volt. A bűnözőkről általában ezt feltételezik, máskülönben mi okuk lenne rá, miért tennék. Szegénység, hátrányos helyzet, éhezés. Apjuk veri, anyjuk feslett, a gyerekeket meg koldulásra kényszerítik, aztán elveszik tőlük azt a kis pénzt, amit azoktól kaptak, akik megszánták a maszatos arcú, csontos, könnyes szemű, rongyos kis kölyköket, és étel helyett alkoholt vesznek belőle. Később galerikbe tömörülnek, cigiznek, majd drogoznak. És mikor mindenből elegük lesz, és nincs több zsé szerre, akkor szereznek. Egységben az erő, és a bátorság. Általában a legújabbat, vagy a leggyengébbet lökik oda, áldozzák fel. Ha sikerül neki, Kánaán, nirvána. Ha nem, Istenem, hulljon a férgese. Meg aztán kiskorú, még nem büntethető. Jön a javító intézet, esetleg nevelőszülők, majd újabb gyámok, aztán felnőttként megindul a visszaesések sorozata, egyenes az út a börtönig.
Nos, így talán együtt érzőbb, megértőbb lenne. Elnyerhetném a szimpátiáját és észrevétlenül máris az oldalamra állna, és elnézőbben fogadna minden egyes vétket. Néhány hónapja valószínűleg ezt a manipulatív taktikát követtem volna. De megfogadtam, nincs több hazugság, még a kegyes fajtából sem. Hisz mindig így indul; elég egy apró, jelentéktelen, ártalmatlannak tűnő füllentés, amit egy nagyobbacska követ, hogy az előzőt fedezze. A hópihéből hógolyó kerekedik, gurulni kezd a lejtőn, mígnem hatalmas lavina formájában maga alá temet mindent és mindenkit, aki a környezetében tartózkodik. A túlélés szinte kizárt, ám ha mégis megesik valakivel, az azt kívánja, bár meghalt volna inkább. Bár meghaltam volna…
Nos, valójában semmivel sem volt sanyarúbb gyermekkorom, mint a nagy átlagnak. Egy a helyi kórházban nővérként dolgozó anya, és egy esztergályos apa gyermeke voltam. Alsó középosztálybeli család sarja. Lényegében mindenem megvolt, mégsem volt semmim a világon. Kisgyerekként is éreztem már, hogy valahogy nem jó helyre tett le a gólya, és ez a mélyről jövő sejtelem,a sehova sem tartozás, a gyökértelenség ösztönösen hajtott a megismerés felé.
Mint már említettem, mindenem megvolt: szülők, nagyszülők, tiszta, meleg otthon, étel, ruhák, játékok. Egy család, ami sokaknak csak elérhetetlen álomkép. Alaposan kipárnázott, kényelmes aranykalitka. Ebből az aspektusból nézve cseppet sem meglepő, hogy ismét rácsok mögött találtam magam. Olybá tűnik, ez a természetes közegem.
Úgy éreztem, számomra túl szűk a világ, ahova zártak, és mint a repülni tanuló kismadár, kétségbeesetten próbáltam felreppeni, kitágítani környezetem határait, és oly erős volt kitörni vágyásom, hogy észre sem vettem, miközben szárnyaimmal csapkodok, véresre sebzem azokat, és bemocskolok magam körül mindent.
Eszembe jutott egy eset, még az óvodából:
Az óvó néni egy isteni finom csoki tojásokkal teli gömbbel állított be húsvét táján. A csoport létszámával megegyező pici tojás volt benne. Mindenki vehetett belőle egy szemet. Én is mohón kaptam a magamé után, amikor rám került a sor. Kibontottam a kéken-fémesen csillogó papírból, és hamm, már el is tűntettem. Minden csokoládék csokoládéja volt! Ahogy olvadt a számban, az ízlelőbimbóim ismeretlen, egzotikus táncot jártak.
Csakhamar elmúlt a varázsos pillanat. Lenyeltem. Vége. Megszállottan szerettem volna, sőt hisztérikusan akartam újra és újra érezni azt az ízt a számban. Körülnéztem. Akadtak gyerekek, akik nem ették meg azonnal a sajátjukat, hanem gondosan elrejtették a szekrényükben. Eltették későbbre. Belőlük lesznek az előrelátó, kuporgató felnőttek. Az olyanokból, mint én pedig azok, akik elveszik tőlük, és kiélvezik helyettük is.
Egyszóval összeállt a terv. Már gyerekkoromban is rossz alvó voltam. Nem az a hánykolódó típus, aki szenved attól, hogy nem jön álom a szemére. Én kifejezetten élveztem, és a mai napig élvezem azokat a pillanatokat, amikor minden elcsendesedik körülöttem. Ilyenkor olyan dolgok, események tanúja lehet az ember, amit elszalasztana, ha aludna, lemaradna róluk, soha nem is szerezne tudomást létezésükről. Vagyis a nem alvás kiváltságos helyzet, és a ránk szabott idő maximális kihasználása. Tudja, hogy életünk hatalmas részét alvással töltjük? Micsoda pazarlás!
Amikor alszunk, nem élünk. Tetszhalott állapotba kerülünk. Nem beszélve arról, hogy ilyenkor védtelenek, és rendkívül kiszolgáltatottak vagyunk.Aki pedig éber marad, míg mások alszanak, helyzeti előnybe kerül, és kiszolgáltatottból kizsákmányolóvá léphet elő. Ezért választják a rablók, a gyilkosok és általában minden bűnöző az éjszakát tetteik végrehajtásához. Senki sem figyel, és az éj leple átláthatatlan fátyolként hull mindenre.
Sosem aludtam a csendes pihenő alatt. Hallgattam társaim szuszogását, megfigyeltem, ki milyen pozitúrában alszik, kinek csorog a nyála, és ki tud csak úgy elaludni, ha valami nyavalyás plüss állatot, vagy babát szorongat. Akadt, aki álmában a párnája csücskét rágcsálta, volt, aki nyüszkölt, mint egy kis kutya, akit hosszú időre egyedül hagyott a gazdija, s persze bepisilőkkel sem voltunk híján.
És még valamit megfigyelhettem. Erre egy harmadik érzékszervemre hagyatkozhattam, és annyira élveztem, hogy önkéntelenül lehunytam a szemem és mélyebbeket szippantottam a levegőből. Lassan kúszva, alattomban becsúszott az ajtórésen át az a gőzölgő, aromás, frissen főtt kávéillat, amit azóta is úgy imádok, és akár egy babonázó óriáskígyó, félreérthetetlen hívó szóként tekeredett az óvónők köré, mert óvatosan felálltak, és halk, puha léptekkel osontak a konyha felé, hogy fel ne ébresszék az álomszuszék bandát.
Vártam néhány másodpercet, majd én is hasonlóan óvatos léptekkel elindultam a másik irányba, a folyosó felé. Az apró szekrények sora hívogatóan tárult elém. Hangtalanul, sorra kinyitogattam őket, és kifosztottam mindazokat, amelyek csokoládétojást rejtettek. Konfettiként hullott körülöttem a földre a sok színes papír. Aztán összeszedegettem az árulkodó bizonyítékokat, és gondosan elrejtettem az öntözőkannában. Majd visszaosontam a terembe, nyugodtan elhelyezkedtem az ágyamban, és egyenként elszopogattam a csokoládékat.
Amikor délután kezdtek szivárogni a szülők a gyerekekért, és pakolták össze a holmijukat, tűnt fel nekik, hogy lába kélt az édességnek. A szórványos hüppögésből csakhamar kollektív bömbölés kerekedett. Én is sírni kezdtem. Mit lehet tudni? Hátha kapunk még egy csokit kárpótlásul – gondoltam.
Másnap az óvó néni azzal indított, hogy maga köré gyűjtötte csibéit, és tyúkanyó hangján kotkodálni kezdett, miszerint jelentkezzen az a kis csibe, aki elcsente a csoki tojásokat. Amennyiben önként teszi ezt, nem lesz semmiféle baj, de ha nem vállalja tettéért a felelősséget, akkor délután behozza a férje a rendőrkutyáját, aki azonnal kiszimatolja a bűnös kilétét, és bizony lehetséges, hogy nem tudja majd visszatartani attól, hogy egy nagyot harapjon az illetőbe. Ezt a horrorisztikus képet olyan jóságosan és mosolyogva festette le, mintha éppen egy nagyon cuki mesét olvasna fel.
Körbejárattam a tekintetem. Mindig akad egy-két balek, aki annak ellenére színt vall, hogy teljesen ártatlan. Nem tudni, miért teszik, talán annyira megijednek a hosszú és gyötrelmes várakozástól, míg kiderül az igazság, hogy inkább elébe mennek a dolgoknak, jobb rajta minél előbb túllenni, mintegy kikerülik a szenvedést, ami bizonyára mindenképpen rájuk várna, hisz a homlokukra van írva, hogy lúzer. Pechemre ebben a csoportban nem voltak ilyen balekok. Még egy mentő ötletem volt: ráfogni a nyuszira.
Persze ez igencsak kidolgozatlan tervnek bizonyult.
Bár gyanakvóan fogadtam a kutyás sztorit, mégsem mertem megkockáztatni. Őszintén, azért tele lett a gatyó.Kiléptem a tömegből. A magányos hős, ki megbánta bűneit, és a nép ítéletére és jóindulatára bízza magát. Mondanom sem kell, megbánásról szó sem volt.
Furcsa mód nem emlékszem sem az óvónő, sem a többi gyerek arckifejezésére, hogy vádló volt-e, vagy csupán meglepett. Valószínűleg azért, mert nem mertem a szemükbe nézni.
Természetesen délután elmondták anyámnak a történteket, rábízva a büntetést. Rettenetesen szégyellte magát miattam, és helyettem. Hazáig egy szót sem szólt hozzám. Elképzelhető, hogy éppen sokszor tízig számolt magában, hogy ne indulatból döntsön, mert mint azt tudjuk, a harag rossz tanácsadó.
Hazaérve meglepően nyugodt volt. Komótosan levette a kabátját, betette a cipőjét a szekrénybe. A bevásárolt ételeket a nejlonszatyorból a konyhaasztalra pakolta és nekiállt elkészíteni a vacsorát. Mindezt egyetlen árva szó nélkül. Tüntetőleg hallgatott, mint később oly sokszor, ha nem tudta, mitévő legyen, vagy nem akart konfrontálódni. Akkor persze még nem tudtam, hogy részéről ez egy taktika. Ugyan rossz, és az esetek többségében eredménytelen taktika, de azért kétséget kizáróan taktika. Később kiderült, hogy számára az élet egy hatalmas terepasztal, ólomkatonákkal, színterekkel, fegyverekkel, és azon múlik a túlélés, és hogy milyen eredményesen játszod az Élet nevű játékot, hogy mennyire hatékony stratégiával rendelkezel. Meglepő módon, neki mindig is pocsék volt a stratégiája, pedig ő alkothatta a szabályokat, formálhatta őket kénye-kedve szerint. Persze, egy csatában mindig kell lennie áldozatoknak is. Csak egy van, aki mindent tarol: a győztes. Ő pedig, pechjére, született vesztes.
Aztán asztalhoz ültünk, és mielőtt nekiláttunk volna az evésnek, csak annyit kérdezett: — Miért tetted?
Mintha maga a tény, hogy megtettem, hogy loptam, nem is annyira eget rengető, mint annak okának nem ismerete.
—Valóban, miért tette?
— Miért, miért? Hát mert egyedüli gyerek voltam, mert mindenem megvolt. Soha, senkivel, semmin sem kellett osztoznom. Mert nem tudtam mi az, hogy nincs, elég, nem szabad. Mindent magamnak akartam és azonnal, mert nekem az járt. Kellett és kész. És ha szép szerivel nem adták, megszereztem úgy, ahogy tudtam. Nem válogattam az eszközök között. S ha az elején ez okozott is némi lelkiismeret furdalást, annak később nyoma sem maradt. Egyre ügyesebb, ravaszabb és merészebb lettem. Bárkit, bármikor átvertem úgy, hogy közben angyali arcom senkiben sem ébresztett gyanakvást.
Persze akkor, ott a konyhaasztalnál nem ezt mondtam anyámnak. Bár éreztem magamban mindezeket, de még nem kristályosodott ki. Nemsokára. Fokozatosan.
–Csak úgy. Nem tudom. — ezt feleltem. Meg egy vállrándítást.
Anyám meg csak mereven nézett maga elé. Nem is tudom, mit láttam a szemében: bánatot, csalódottságot, kétségbeesést? Zavart. Igen, leginkább nagy, szürkés-zölden, nedvesen hömpölygő zavart. Mintha szótlan, lemondó, fáradt szemei azt sugallnák: nem értem. Kire ütött ez a gyerek? Nem erről volt szó. Nem erről.
Ez van. A családját ugyebár nem választhatja meg az ember. A lényeg, hogy ennyivel megúsztam. Se pofon, se dádá, se játék-, vagy tv megvonás. Ja, kérem, ha büntetlenül lehet bűnt elkövetni, mégis mi vagy ki akadályozna meg?
Olyan lettem, mint a gaz. Biztosan ismeri a jelenséget, amikor egy kezdő hobbikertész gyomot írt a virágágyásban. Van, amit azonnal felismer, mert terjeszkedik, kúszik, vagy az egekbe szökken, beeszi magát mindenhova, mint a parlagfű, a szulák vagy az acat. Már tépi is ki hevesen, ügyelve, hogy gyökerestül irtsa, nehogy visszanőjön, de legalább is ne olyan gyorsan. Ezek ostoba, elővigyázatlan gazok. Mondhatni kérkednek a gazságukkal, így hát hamar lebuknak. Aztán halad tovább a kertész az ágyásban és meglát egy szép virágot. Sejti, hogy nem ő ültette, hogy csak úgy vadon burjánzik, de mégiscsak szép. Miért ne maradhatna? Marad. Ám bármilyen szép is, azért csak gaz. Megfojtja a nemes virágok gyökerét, rájuk tekeredik, elszívja előlük a tápanyagot és a nedvességet, s míg azok egyre halványabbak és kókadtabbak, úgy válik az intelligens gaz erőteljesebbé, ragyogóbbá és már-már elpusztíthatatlanná, mígnem átveszi az ágyás fölött a teljes uralmat. Nos, ez volnék én. Intelligens gaz. Konkoly, búzavirág, pipitér, selyemfű. És higgye el, amíg akadnak figyelmetlen, óvatlan és hiszékeny kertészek, mindig lesz helye a gaz-embereknek is.
Azt hiszem, mára elég is ennyi. Lefáraszt ez a visszaemlékezés. Maga is eméssze az elhangzottakat. Vagyis inkább még se. Rágja meg, forgassa a szájában, ízlelgesse, de ne nyelje le! Mérgez. Nem akarom megmérgezni, szükségem lesz még magára. Köpje ki! Ne tévessze meg a pompázatos virág és mézédes illatával csalogató nektárja, mert csak arra vár, hogy magához édesgetve szirmaira repüljön, és elnyelje feneketlen tölcsére. Kérem, legyen ellenálló. És most menjen. Lejárt az időnk. Menjen már a picsába!
Még hogy legyek ellenálló! Mi vagyok én? Valami harci alakulat tagja? Vagy forradalmár? Mást sem tettem egész eddigi életemben, csak ellenálltam. Ellenálltam a kísértéseknek, a gonosznak, a nőknek és egyéb világi élvezeteknek. Nem volt könnyű, de sikerült. Majd éppen neki nem fogok ellenállni?! Ugyan mire vehetne rá engem a rácsok mögül? Miféle kísértésbe vihetne?
És még mi mind azt hisszük, hogy a gyermekek ártatlan, romlatlan virágok. Azok után, amit ma hallottam, e felől elég erős kétségeim támadtak. Nem holmi ártatlan csínytevésről beszélünk, hanem tudatosan felépített, manipulatív magatartásról. Azt hiszem, ez a későbbiekben megér majd egy tanulmányt…
Ki ez a nő? Intelligens gaz. Micsoda hasonlat! Végül is nem kell tudnom, ki ő, csak meghallgatni és kész. Ennyit kért, és én ennyit ígértem.
Furcsa mód egyvalamiben azért hasonlítunk egymásra. Én is azt éreztem, mint ő: hogy rossz helyre hozott a gólya…
———————————-
1 szerb-horvát, jelentése: anyád picsája
2 szerb-horvát, jelentése: basszon meg az ördög
3 szerb-horvát, jelentése: apád fasza
4 latin, jelentése: Távozz tőlem sátán!
5 latin, jelentése: A szavak még nem ütlegek.
Összességében nekem tetszett az írás. A szöveg maga – néhány apróbb hibától eltekintve – jó, és a történet sem annyira szokványos. Egyelőre a stílus is tetszett, bár nem tudom, hogy hosszabb távon mennyire lenne hatásos.
Egyébként végig ilyen visszaemlékezések lesznek, vagy más is helyet kap benne?
Nagyon tetszett, nem ugrottam át benne részeket, nem volt nehéz belehelyezkedni a visszaemlékezésekbe, érdekelt, mi fog történni. Az is tetszett, hogy a témaválasztás nem átlagos, és nem erőltetettek a párbeszédek. Amik szerintem kevésbé szerencsés részek, azok a lelkész(?) reflexiói, azokra kicsit nehéz átváltani, mert terjedelmét és mélységét tekintve nagyon alulmaradnak a másik szereplőéhez képest. Lehet, hogy szerkezetileg valahogy máshogy kéne elhelyezni őket, ahol „önállóbbak” lehetnek, és nem csak az derül ki, hogy mit gondol, hanem az is, hogy ki gondolja. (persze lehet, hogy ennek semmi értelme:))
Hű, érdekes volt és hangulatos, nekem kifejezetten tetszett 🙂 Nem az a szokványos szépirodalmi szöveg, mégsem lett igénytelen vagy összecsapott, szóval lehet azt kell mondanom, eddig ez fogott meg leginkább a felkerült művekből 🙂
A hibákról annyit, hogy én is csak apróságokat találtam, az elején talán túl sok volt az „akár” szó, meg úgy egyáltalán a kötőszavak, de ezt könnyű kiküszöbölni 🙂 Ettől függetlenül gratulálok, nekem elnyerte a tetszésem 🙂
Remek írás, szívesen olvastam volna még tovább.
Azonban valahogy végig úgy éreztem, hogy a rab férfi. Hiába olvastam, hogy nő, mégsem tudtam rá ekként tekinteni. Nem tudom, miért.
Tetszik, hogy egy pap szemszögéből ismerhetjük meg a történetet, nem túl sűrűn botlik bele az ember ilyen típusú könyvekbe. Egyedi. Gratulálok! Remélem, olvashatunk még belőle. 😀
Kedves Mónika! Nagyon tetszett az írásod, bár az elején, őszintén megvallva az igazat, kicsit elvesztettem a fonalat, de ez önhibából történt, és azóta összerakosgattam 😀 Szép, gördülékeny szöveg, és a témaválasztás egyáltalán nem hétköznapi.
Egyetlen furcsaságot találtam, ebben osztoznom kell az előző hozzászóló véleményén: én is biztos voltam abban, hogy a rab egy férfi. Valahogy nehezebben tudom elképzelni a jeleneteket egy nővel és egy kislánnyal, nem értem, miért. Szívesen olvasnám tovább, kíváncsi leszek a folytatásra.
Nekem ez tetszett, olvasmányos volt. A lelkész gondolatai és a dőlt betűtípus néhol megakasztott, ettől eltekintve gratulálok, igényes, szép munka!
Kedves Szerző!
Nagyon tetszett az írásod, olvastatja magát! 🙂
Mindkét karaktered nézőpontjára kíváncsi vagyok. A bevezető rész különösen elnyerte tetszésemet a maga prokvokatív stìlusával.
Nyelvileg gördülékeny, jól fűzöd egymáshoz a mondatokat. Csak egy – két helyen éreztem az elítélt szövegrészeinél, hogy túlmagyarázza a dolgokat. ( pl amikor a nemalvást ecseteli).
Az elején kicsit zavaró volt, hogy nem tudtam elsőre ki beszél, de a tipográfiai megoldás ezen segít, belerázódtam a végére. 🙂
Az írástechnikai könyvek szerint „Mutasd, ne csak mondd!”, vagyis a sok leìró rész helyett jobbak az „akciók”. A szituációnál fogva ( egy lelkész és egy elítélt párbeszéde) eddig indokolt a sok visszaemlékezés, s engem mindenképp lekötött, de kíváncsi vagyok, hogy a továbbiakban is marad ez a technika, vagy változtatsz ezen.
Várom a folytatást, és gratulálok a továbbjutáshoz!
Ez az írás a második kedvencem eddig! 🙂
Üdv.
Timci
Kedves Mónika!
Először is gratulálok kikerüléshez! 🙂
Azt kell mondanom, hogy tetszik a történet eddig. Nem megszokott sem a téma választás sem pedig a kivitelezés, egyedi a regényed.
Amikor először megnyitottam mobilon a történetet, hogy őszinte legyek azt hittem, hogy probléma van az oldallal. A szemem és az agyam is nehezen állt rá a tipográfiai megoldásodra. Nagyon kíváncsi lennék rá, hogy hogyan nézne ki szerkesztett és nyomtatott formában, nekem így egy kicsit zavaró volt.
Azonban a szöveg maga is olvasmányos volt, a fogalmazásmódod tényleg jó és hasonlót még nem olvastam, mely igazán felkeltette az érdeklődésemet. Szívesen tovább olvastam volna. 🙂
Tehát jó munka összességében, látszik a belefektetett energia, megtérült.
Sok sikert szeretnék kívánni a pályázat további szakaszaihoz! Remélem olvashatom a folytatást! 🙂
Kedves Mónika!
Teszett az Ördögűző. Vagy Bárányok hallgatnak?
Attól függetlenül, hogy elcsépelt a szituáció kissé, nekem úgy tűnik a pár oldal alapján, hogy rendelkezel egyéni látásmóddal, ami talán az igazán jó írók legfontosabb ismérve.
A cserkész (úttörő) moralizálás nem tetszett, a pap belső monológját még csiszolnám.
A hithű (vakbuzgó) embereknek mindenre van válaszuk. Akikben kételyek merülnek fel , ők a kiemelkedően intelligens típust testesítik meg. A karaktered egyenlőre egyik ismérvvel sem rendelkezik.
Kedves Mónika!
Az erő veled van, és ez alatt nem valami elcsépelt marhaságot értek, hanem az írói vénát. A szövegen sok helyen éreztem a kifejezőerőt, az egyediséget. Tetszik a helyenként fellelhető fanyar humor is, de Luke Skywalker sem volt tökéletes. Apró dolog: a kézírásos betűtípus – bár esztétikus – nem szerencsés; nagyobb bajnak éreztem a női karakter zsenge életkorában a „született gyilkos” attitűdöt. Ez nekem sántított, talán nem kellett volna az óvodai esetből, meg az anya tehetetlen nevelési módszeréből eleve levezetned a rossz útra tévedését. Az óvónéni a kutyás horrorsztori után elengedhetett volna egy erkölcsi prédikációt, ami hatására azért a karaktered némi megbánást tanúsithatna, és csak aztán vinné rossz útra az élet, meg a gonosz vágyak.
De nehogy azt hidd, hogy át akarom írni a regényedet. Távol áll tőlem, csupán a bennem felmerült kérdőjeleket írom le. Egyébként csak gratulálni tudok a provokáló stílusért, a találó hasonlatokért. Sikerült elérned, hogy érezzem az életszagot, sok sikert!
Szívesen továbbolvasnám a történetet, kíváncsi vagyok a főhős személyiségének a kibontakozására, arra, hogy milyen bűnt követett el, és természetesen arra is, hogy milyen események formálták őt azzá, akivé vált. A női rab nagyon tudatos, rendkívül fejlett önismerettel rendelkező, és nem utolsó sorban intelligens személyiségnek tűnik, ezáltal, ha tanúsít is a folytatásban mélyebb bűnbánatot, számomra nem biztos, hogy hiteles lesz. Persze ezen véleményemen még változtathat a történet folytatásának az ismerete. Nehéz ilyen rövid szakaszok után véleményt alkotni. Érdekes, hogy női szerző vagy, mégis néha úgy éreztem, mint hogy ha férfi szemszögből lenne megírva a történet, és néhol én is elfelejtettem, hogy nőről van szó. Olyannyira kedvelhető és igényes stílusban írsz, hogy végig szívesen olvastam a szöveget, ám a provokatív stílus nekem annyira nem tetszett. Túl nagy számomra a kontraszt a finom leírások és a „menjen már a picsába” és hasonló kifejezések között, főleg, hogy az olvasót meglepve, átmenet nélkül zúdulnak ránk. Lehet, hogy csak azért ez a benyomásom, mert újszerű számomra ez a stílus.
A dédmamás rész nagyon-nagyon életszerű, remek kezdés.
Összességében jó volt. Viszont időnként nagyon férfias megszólalásai voltak ennek a nőnek 😀 Kicsit hajaz A bárányok hallgatnak-ra, de ezzel nincs probléma. Tetszik a nő szemléletmódja, és a gaz-hasonlat.
Gratulálok a kikerüléshez 🙂
Akkor először írom azt, ami eltávolít a szövegtől:
Ahogy már többen is írták: nehezen lehet elképzelni a rabot nőként. 🙂 Írtad, hogy „kemény csaj”, de ebből csak a keménységet lehet érzékelni, a „csaj”-ságot nem, pedig szerintem azt is kéne. 🙂
A rab szövege sokkal hitelesebb a papénál. Érthető módon. (Tapasztalatom szerint) sokkal könnyebb beszéltetni (és akár rokonszenvesnek is láttatni) a lázadót, a szabályszegőt, mint azt, aki akármilyen törvény betartására esküdött fel. Egy papot nehéz belülről bemutatni, hiszen kívülről megérteni is sokkal nehezebb. Ezért szerintem is dolgozni kéne még a szövegén.
És akkor innentől a dicséret:
Nagy-nagy kalapemelés, hogy ilyen nehéz figurákat választottál! Csak az nem hibázik, aki nem dolgozik. Hajrá!
Tetszik a történetmondás, megfog, figyelemre késztet. Előregyártott sablonból éppen csak annyi van, amennyitől a történet közel kerülhet az olvasóhoz, és több nincs. A stílus segít átélni az eseményeket. A költői képek nem puszta díszek, hanem megjelenítő szerepük van.
Szeretném tovább olvasni.
Ja, utóirat: a dédanya az elején, aki magyarul imádkozik és horvátul káromkodik – az valami szenzációs. 😀
Kedves Mónika!
Csatlakozom a többiekhez, tetszett, amit olvastam, kíváncsivá tett a felvezetés, Bár, bevallom, a végére lanyhult az érdeklődésem, de mintha megérezted volna, hogy ennyi elég egyszerre, véget ért a mesélés 🙂 A történet érdekesnek ígérkezik. Mi is az, ami tényleg „gazzá” tette a lányt? Mi lehet a kapocs, a közös közötte és a pap között? Ahogy említette más is, picit férfias a fő karakter stílusa, ennek nyilvánvalóan van oka. Egy kis negatívum: van még benne helyesírási hiba, de nem sok, és a többféle betűtípus picit zavaró. Lehet, hogy szerencsésebb lett volna szerkesztésileg csak két részre bontani: a rab után a pap szemszögéből bemutatni a találkozást. Összességében olvasmányos, a szóhasználatból ítélve keményebbnek ígérkező mű. Gratulálok!
Kedves Mónika!
A történet tetszik, szívesen olvasnám tovább, ugyanakkor én a narrátor stílusával nem vagyok kibékülve. Ahogy elbeszéli az életét, az engem jobban emlékeztet alaposan végiggondolt, szerkesztett emlékiratra, esetleg tényleg nyivános beszédre, mint egy többé-kevésbé spontán önvallomásra — a legerősebben akkor, amikor egy hosszan végigvitt hasonlatban intelligens gazhoz hasonlítja magát, de végig volt egy ilyen érzésem. (És igen, én is férfinek éreztem végig.)
Remélem, olvashatjuk tovább, érdekel, mi történt korábban. Köszönöm, hogy olvashattam 🙂
Merész vállalkozás, de nekem tetszett 😀 Egy kicsit zavart, hogy ilyen sok betűstílussal van írva, de ez legyen a legkisebb hiba. Nagyon gördülékeny és egyáltalán nem ugrottam át egyetlen részletet sem. Tetszett, hogy szókimondó és egy picit „piszkos” 🙂
Levettél a lábamról! 🙂
Kedves Mónika,
engem nagyon zavart a kétféle E/1 narráció. Az egyik ugye egy párbeszédnek álcázott monológba van téve, a másik pedig egy belső monológ. Érdekes párosítás, egyszerre érzem merésznek és kényelmesnek. Kényelmes, mert a visszaemlékezés miatt valószínűleg lineáris lesz a történet elmesélése, helyenként udvariasan megszakítva a jelennel. Ugyanakkor nagyon merész is, mert a főhős egyenlőre egy nagyonis negatív karakter, akivel az olvasó nehezen azonosul így, hogy a fejébe lát. Az írói stílus, igényesség, kidolgozottság viszont azt jelzi, hogy jól meggondoltad te ezt a dolgot és később ha nem is fogom megszeretni, de át fogom érezni az életét. Némi hatásvadászattól eltekintve összességében tetszett az írásod. Sok sikert!
Kedves Szerző!
Amikor elolvastam csak annyit tudtam kinyögni,hogy „hű”. Hihetetlenül tetszik, és hiába gondolkodtam,nem találtam benne hibát. Illetve csak annyit, hogy az elején belezavarodtam egy kicsit, hogy most tulajdonképpen mi történik, de továbbolvastam, és rájöttem, miről van szó. Ezután pedig egyszerűen beszippantott a mű, és szerintem ha elém tolták volna, hogy ez egy megszerkesztett, boltokban kapható regény egy részlete, elhittem volna. Az eddig felkerült részletek közül abszolút ez a kedvencem, és nagyon remélem, hogy egyszer könyv formában is olvashatom.
Sok sikert!
Számomra ez egy igazi talányos és talán éppen ezért nagyon izgató szöveg.
Hogy össze-vissza vannak a betűtipusok és ezért keresgélni kell, ki mit mond, már túllendültem egy ideje ezen,hiszen ilyesmi gyakran előfordul az ide kikerülő írásoknál. Egy idő után egészen megszokja az ember és nem foglalkozik vele. NAgyjából úgyis lehet tudni/sejteni, ki a narrátor éppen, vagy hogy hova kapcsolódik az előző szövegtest.
A bátor szóhasználat, a vulgarizmus nagyon viszi előre az olvasót a karakter megértésében és erre én piros pontot adnék, mert mostanában csak olyan szövegek voltak, ahol azt éreztem, a szerző direkt arra játszik, hogy minél tovább titokzatoskodjon, de ehhez sajnos szegényesek az eszközei. Itt valahogy megfordult a dolog és bár szépen derültek ki a dolgok, mégis ott éreztem mögötte egyfajta kínzó bizonytalanságot, amelyet rögtön sikerült felkeltened bennem.Úgy érzem, szűkölve és félve, de mindenképpen olvasnám tovább, a lélektani hatás miatt.
Szóval ez így nagyon jó, legalábbis nekem, úgyhogy várom is a következő részletet.
Ügyes vagy.
Az írásmód nagyon jó, a történet is tetszik. Tulajdonképp érdekel is, hogy mivé fog fejlődni.
Ami jó lenne, ha lenne valami előre vetítés – jó lenne megismerni, hogy ki is ez a lány, vagy hogy miért fontos, hogy a pap foglalkozik vele. Illetve hogy kinek fontos, a papnak, vagy a lánynak. Valamit látni kellene a dolog tétjéből, hogy legyen miért izgulnunk. Mi lesz a történetből? Krimi, fantasy, horror, romantikus? Egyelőre csak az sejthető, hogy nem humoros írást kapunk.
Ami nekem nem stimmel, az a lány beszédmódja. Sokkal jobban illene a szóhasználata valamilyen naplós leíráshoz. Lehetne az, hogy pl. előre megfogalmazott szöveget olvas fel. Vagy hogy levelezik a pappal. Vagy pedig egy kicsit élőbeszédesebbé alakítani, mert ez így nagyon mesterkélt.
A másik, hogy a papnál olyan gondolatok jelennek meg, mintha foglalkoztatná a lány. Nem tudom, hogy a papok milyen képzést kapnak egy ilyen előtt, de a pszichológusokat kitanítják arra, hogy ne próbálják megérteni a pacienseiket, mert attól ők is csak bediliznének. A lány viselkedése alapján amúgy úgy sejtem, hogy már volt része pszichológusi beszélgetésben is, akkor tudnia kell, hogy a pszichológussal is nagyjából így megy a társalgás.
A pap és a lány beszédjét markánsabban különbözővé kellene tenni, hogy ne csak a betűtípus jelezze a különbséget. Ha csak két karakterünk van, akkor érdemes úgy alakítani őket, hogy anélkül is meg tudjuk állapítani, ki a beszélő, ha csak 1-2 mondatot látunk tőlük, a szövegből kiragadva.
A másik, hogy a nyitó beszélgetés szerintem nem szerencsés. A papnak is tudnia kell, hogy itt nem elég mellébeszélnie és sablonokat hajigálnia a lány fejéhez, másrészt pedig nem egy hitbuzgó öregasszonnyal beszél, akinek az eltévedt bárányos szövege hatásos lenne. A papképzőből kikerülő fiatalok sem ostobák, tudják, hogy a hétköznapi nyelvezettel és viselkedéssel több sikert érnek el.
A modern vallásos gondolkodásmódhoz javaslom az itt található cikkeket, szerintem segíthetnek: http://www.jw.org/hu/
(És persze segít annak a megismerésében is, hogy a hívő ember mennyire képes felülemelkedni az önellentmondásokon.)
Az eddig olvasottak közül ez amúgy nálam benne van a Top 2-ben (Istók Anna mellett).
Ami még az eszembe jutott, hogy a végén nem igazán értettem, hogy miért gondol arra, hogy a gyerekek nem ártatlanok, de a párom szerint a lány óvodás lopása kapcsán jutott ez az eszébe. Nehezen tartom elképzelhetőnek, hogy a pap komolyan veszi azt, amit a lány mond. Nem azért börtönlelkészkedik, hogy elhiggye, amit a rabok mondanak, főleg úgy, hogy nem különösebben hiteles, hogy a kisgyerek alvás nélkül kibírja egész nap, vagy az, hogy alsó középosztálybeli gyerekként mindent megkapott volna. Vagy szándékosan hazudik, vagy tévesen emlékszik, szerintem ezek lennének az első gondolatai.
A másik, amit még nem éreztem helyénvalónak, a záró gondolat, ami ugyan jó lenne, mint előre vetítés, de azért elég visszás, hogy közösséget érez a lánnyal, ráadásul úgy, hogy korábban semmi utalás nem volt arra, hogy a papnak bármi baja lenne a saját életével.