Haranghy Géza: Ki volt Hüm Brek? – 2. részlet

Előző részlet

EGYEDÜL

Egy vihar utáni napon ott sütkéreztünk a parton, velünk volt a Nagytó összes békája. Előző este hatalmas jégeső zúdult a tájra, egészen átfáztunk, még remegtünk az előbukkanó napfényben.

Egyszer csak Pepi bácsi hatalmasat ugrott, és soha nem hallott csobbanással csapódott a vízbe. Azután ugrott sorban mindenki egymás után. Nagyapa rám kiáltott: Pöttöm!

Akkor már én is ugrottam, de valamiben megakadtam, és hiába küzdöttem, nem tudtam kiszabadulni, mert az a valami fogva tartott. Egy furcsa hang ezt kiáltotta: – Most megvagy szépségem! – Közben, mintha mosolygott volna, de mosolya rémes volt és iszonyú. Azután kimarkolt a hálóból egy erős szorítással, és a zsákjába dobott. Még hallottam, amint Nagyapa fájdalmasan kiáltotta: – Pöttöm!

Később egy vagonban tértem magamhoz, csigák és más békák között, ketrecbe zárva.

Nagyon sokáig tartott az út. A vagonban hideg volt, egészen kiszáradtam és átfagytam. Úgy látszott, senki sem foglalkozik velünk, senkit nem érdekel a sorsunk, hogy egyáltalán élünk-e még. Később a különböző állomásokon mindenfelé átraktak bennünket, mígnem egy fényes, meleg, csörömpölős helyen találtam magamat, ahol égett a tűz, és sütöttek, főztek. Egy vendéglő konyhája volt, ahol borzasztó dolgokat láttam. Tudtam, hogy innen menekülnöm kell, mégpedig az első adandó alkalommal. Ráadásul ügyesnek kell lennem! A kellő pillanatra vártam, amely már nem is volt oly messze. A szakács felnyitotta a ketrecünket, és én egy óriási ugrással repültem a szabadság felé. Éreztem, hogy minden erőm a lábamba gyűlik; pattantam, mint a rugó. Már a vendégek között jártam, amikor egy izmos tenyér elkapott és felemelt. – Hová, hová csúf szökevény? – kérdezte, s amikor felnéztem rá, egy szintén csúf kínait pillantottam meg, aki kárörvendőn az arcomba mosolygott. A helyiségben mindenki hangosan nevetett, csak én voltam iszonyúan megrémülve. A szakács már ide is ért a konyhából. Engem akart! A kínai a zsebébe nyúlt és megvásárolt engem. Erre még hangosabb nevetés tört fel a vendégekből.

– Sanghaj megvette a békát! Sanghaj megvette a békát! – kiabálták harsány hahotázások közepette. – Megsüti magának! – És nagyokat kacagtak rajtam, miközben a kínai kért egy jó erős papírdobozt és zsineget a szakácstól. A doboz tetejét kiszurkálta néhány helyen, engem belepakolt és átkötötte a dobozt. Azután így szólt.

– No, te, csúf szökevény tőlem nem szöksz meg! – Én meg csak gubbasztottam a sötét dobozban és nem tudhattam, mi vár még rám.

Végtelen hosszúnak tűnt az idő, de egyszer csak felkapta a kínai a dobozt, és elindultunk.

Talán egy hajókikötőnél lehettünk, mert nagyon közelről hallottam a hajókürtök üvöltését, miközben Sanghaj hóna alatt zötykölődtem a dobozban.

Végre megérkeztünk valahova, Sanghaj beszélt valakikhez.

– Megjöttem, kicsinyeim. Hoztam nektek valamit.

Kezdtem magam ismét nagyon rosszul érezni. Vajon, mi vár még rám?

Ekkor egy borzasztó hang szólalt meg. – Sanghaj megjött! Sanghaj megjött! – kiabálta.

Nem láttam, de biztos voltam benne, ez csak egy szörnyű papagáj lehet. Azt is kiabálta: – Szigfrid! Leander! Szigfrid! Leander!

Most már kissé lenyugodtam, nem én rám vártak.

Már csak a kínai ehet meg.

Amint kinyitotta a dobozt, máris nyakon kapta Pöttömöt és egy pintyeknek való kalitkába zárta.

– No, te csúf szökevény ! Ezután itt fogsz lakni. Itt vannak a barátaid – mondta, és bemutatta a társaságot.

– Ő Ruti – és a nagy csúnya papagájra mutatott, aki már is rákezdte – Ruti, az ügyes! Ruti, az ügyes!

Sanghaj alig tudta lecsendesíteni. Azután a polcon elnyúló két hosszúszőrű, beképzelt macskára mutatott.

– Ez a csodás fehér, Leander, és ez a még csodálatosabb fekete, Szigfrid. Majd segítenek neked megtanulni a rendet – tette még hozzá a kínai.

Egy mikrobuszban laktak. Pöttömnek most volt csak alkalma szétnézni. Úgy tűnt, a kínai, akit mindenki csak Sanghajnak szólított, itt él ebben a kis buszban a két macskával és Rutival, a papagájjal. Bár volt még egy üres ágy is ott, amelynek nem látszott gazdája.

Vajon mivel foglalkozhat Sanghaj? – gondolkodott el Pöttöm.

Már félálomban volt, amikor észrevette, hogy a kisbusz elindult velük. Valószínű, egész éjszaka utaztak, mert rázkódásra ébredt. No, meg arra, milyen jó lenne már enni valamit! Este a kínai csak a régi kedvenceinek adott enni.

Lehet, nem is tudja, hogy a békák is szoktak enni? – töprengett Pöttöm.

Miután reggelre megérkeztek valahová, a gazda bezárta a kocsit és szinte egész napra eltűnt. Már estefelé járt az idő, amikor visszatért, s eközben megérkezett egy meseszép, fiatal indiai lány, akit Ruti a papagáj hangosan üdvözölt.

– Amati hello! Amati hello! – kiabálta förtelmes hangján, de Amati láthatóan örült a szokatlan üdvözlésnek, és megsimogatta Ruti fejét. Ezután a macskák következtek, akik ásítozva várták, hogy Amati megsimogassa őket is. Annál lustábbak voltak mintsem, hogy felkeljenek.

Sanghaj az érkező lánytól csak ennyit kérdezett:

– Minden rendben?

Amati a szüleit látogatta meg a városban, akik egy jobb élet reményében költöztek ide Indiából.

* * *

A TÁNCOT TANULNI KELL

A kicsi busszal hamarosan újra elindultak. Rövid kocsikázás után a kínai egy nem éppen fényesnek mondható vendéglő előtt leparkolt. Megkezdődött a kipakolás. A gazda látta Pöttöm csodálkozó tekintetét, ezért csak úgy mellékesen odavetette a békának: – Mindent figyelj meg, te csúfság, mert most tudod meg, mi vár rád!

Pöttöm hatalmasakat pislogott a pintykalitka rácsai mögött és iszonyúan korgott a gyomra. Már nem is emlékezett rá, mikor evett utoljára. Sanghaj közben különös dolgokat pakolt elő a kocsi rejtekéből. A legfeltűnőbb, egy lábakon álló lapos, billentyűs hangszer volt és akadt ott néhány kisebb dob is.

Rutinak egy állványt rakott a vendéglő bejárata elé, amit a papagáj rögtön el is foglalt és időnként hangosan megszólalt, mint egy hangszóró.

– Megjött Sanghaj, a világszám! Megjött Sanghaj!

A kínai a békagyereket is bevitte a vendéglőbe. A felállított billentyűshangszer mellé helyezte kalitkáját. Amati jegyeket árult a vendégeknek. A békafiúnak fogalma sem volt arról, mi fog történni vele. Ekkor a gazda elkezdett zenélni. Gyönyörűen játszott. Valami fájdalmas indiai zene szólt a hangszerén, amelyre Amati hihetetlen finomsággal, ahogy csak az enyhe szél tudja rezdíteni a leveleket, úgy kezdett el táncolni. Olyan hajlékony volt, olyan lágyan ringott, hogy Pöttömnek minden szomorúsága szemébe gyülemlett.

Teljesen elérzékenyült. Övéi jutottak eszébe, ám a zene hirtelen elhallgatott. Sanghaj pillanatok alatt egy mini focipályát varázsolt az asztalok közé. Zsebéből apró labdácskát vett élő, miközben Amati behozta Szigfridet és Leandert, a két angóra macskát.

Ruti, a papagáj is beljebb került és szokásához híven már is kiabálni kezdett förtelmes hangján.

– Fogadás! Fogadás a legjobbra! -A vendégek már is fogadásokat kötöttek a fehér és fekete macskára.

Ki lesz a győztes? Ki tud jobban focizni? Melyik macska az ügyesebb? Ki nyeri meg a fogadást?

Sanghaj már bedobta a labdát, és megindult a nagy játék. Leander és Szigfrid között igazi kemény harc folyt a labda megszerzéséért, miközben Sanghaj – a helyzetnek megfelelően – halkan pörgetett apró dobjain. A macskák hatalmasakat pofoztak az apró labdán és igyekeztek azt az ellenfél kapujába beütögetni. Szigfrid azonban hirtelen szájába kapta a labdát, és berohant vele Leander kapujába.

A közönség felzúgott. – Szabálytalanság – kiáltották többen is. Sanghaj fütyült, majd Leander elé tette a labdát, aki aztán egy hatalmas ütéssel a kapuba talált.

– Egy null a fehérnek! – kiabálták a Leanderre fogadók.

Végül a mérkőzés döntetlennel zárult. Újra Amati következett, de most nem volt annyira szomorú a zene. Így a béka is egy picit jobb kedvre derült.

Tetszett neki a játék, de leginkább a lány tánca nyűgözte le. Sohasem látott még ilyen szépet. Amikor vége lett a műsornak, Sanghaj egy kevéske vacsorát adott Pöttömnek, miközben megjegyezte. – Ez a művészet, szökevény. Neked is meg kell tanulnod valamit, ha jól akarsz lakni!

Pöttömnek most gondolkodni sem volt ereje ilyen komoly dolgokon. A békafiú mély álomba merült. Talán ez volt az első nyugodt éjszakája hosszú idő után. Most úgy érezte, nincs már mitől félnie, csak nagyon hiányzott az otthona.

Az a csodálatos Nagytó! És Nagyapa!

„A Nagyapám tapasztalt béka volt.

Ismerték a vizek, régi lápok.

Esténként neki ragyogott a Hold.

Bejárt sok helyet. Világot látott.

Nekem elmesélt sok furcsaságot.

Kaland volt tán’ az egész élete.

Ám övéit óvta, védelmezte.”

Pöttömöt a Nagytóra gondolva nyomta el az álom. Gondolatai ott jártak azon a helyen, ahol az élet számára olyan édes volt, olyan csodálatos. Álmodott.

Reggel Ruti hangja hasított a csendbe.

– Ébresztő! Hétalvók, ébresztő!

A békának úgy tűnt, Rutinak kifejezetten tetszik, hogy a hangjával bosszanthatja. Szigfrid és Leander ásítozva nyújtózkodtak. Már várták a reggelijüket. A békafiúnak Amati hozott egy állatkereskedésből valamilyen lárvákat. Azonban alig adott néhányat a békának, Sanghaj már is rászólt. – Csak egészen keveset kaphat, mert mindjárt tanulunk.

Egy kiadós reggeli igazán jólesett volna Pöttömnek. Amati kimondottan finomat hozott neki. A béka fájdalmasan nézett az indiai lányra az utolsó falat lenyelése után.

Sanghaj nem sokat teketóriázott, reggeli után megkezdte Pöttömmel a tanulást. A kínai a pici asztal mellé ült, ölében egy apró dobbal. Pöttömöt egy székre tette.

– No, most figyelj te, csúf szökevény! – kezdte a tőle már megszokott stílusban. Balkezének ujjaival finoman dobolt az ölében levő pici hangszeren, a jobb keze két ujjával meg úgy tett, mintha táncolna az asztalon a dob ütemére. Közben egyre csak ezt hajtogatta:

– Figyelj és táncolj! Figyelj és táncolj!

Pöttöm nehezen értette meg, mit is szeretne tőle a kínai. Megpróbált két lábra állni. Ez nem volt túl nehéz, mert a régi életében is gyakran ágaskodott, ha szükség volt rá. Sanghaj azonban nem érte be ilyen kevéske tudománnyal. Egyre csak pörgetett a dobján és táncolt ujjaival az asztalon, miközben Pöttöm szemébe nézve szinte szuggerálva mondta: – Figyelj és táncolj!

Pöttömnek végre sikerült néhány tánclépést megtennie. A kínai tapsolt és egy nagy szúnyoglárvát lógatott a béka szája elé, aki azt rögtön be is kapta. – Bravó! Bravó! – mondta Sanghaj és újra felhangzott a dobszó.

Pöttömnek beindultak az emésztőnedvei a finom csemegétől, így most egy újabb falat reményében kezdte el a táncot, a gazda pedig egyre nehezebb figurákat mutatott neki.

„Az itt most a fontos kérdés,

mikor lesz majd jó a lépés?

Béka lába girbe-gurba,

nem fér bele a ritmusba.

Ám, ha jó lesz ez a tánc,

eltűnik az összes ránc.

A dobos a békával kezet ráz.

Akkor lesz ám jó vacsora!

Béka bendő álmodj róla!”

Estére mindketten teljesen kimerültek, de ennek ellenére most már a békagyerek elégedett volt. Végre jóllakhatott, és úgy érezte, az ereje is visszatért. Most jutott csak eszébe, egész nap nem is gondolt a Nagytóra, az övéire. Az esti koncertnél biztosan gondolnak rám – és maga elé képzelte Pötyit, Csutit, Nagyapát és a többieket. Így érte el az álom, ezekkel a szép gondolatokkal.

A reggel, mint mindig, most is Ruti hangjára ébredt. S azt követte a reggeli. Az evés után pedig tánc, tánc és tánc.

Sanghaj szerint még egy pár nap, és menni fog a tánc nekem -idézte fel magában tegnapi beszélgetésüket a kínaival.

Munkával, kemény gyakorlással teltek a napok egymás után. Csak Ruti tudta igazán jókedvre deríteni. Maga sem értette, miért, de megkedvelte ezt a korábban utálatosnak vélt madarat.

VN:R_U [1.9.21_1169]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
2 hozzászólás Szólj hozzá
  1. Az 1. részlet E/3-ban íródott, és nagy részben ez a részlet is. Kivéve az elején lévő E/1-et.
    Az 1. részlethez képest nagy ugrásnak érzem, és hirtelennek. Ennek az eleje túl gyors is, hiányzik az 1. rész mesélési módja, ez más. A vége felé talán már kezd visszatérni.
    Pöttöm kapásból tudja mindenről, mi micsoda? Kínai ember, indiai? Macskák, papagáj? Nem inkább egy beszélő, színes madár, amilyent még nem látott előtte? Szőrös, négylábú vmik? Keskeny szemű ember?
    Az első részlet teljesen más volt, jobban megfogott. Ez mintha nem lenne összeszedett.

  2. Kedves Aranymosó!

    Jelezném, hogy nem lehet szavazni az írásra. Javítsátok, légyszi. 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük