Gyöngyhalász játék: Holdezüst, vérarany

A játék kiírása itt.

A műbe itt tudsz beleolvasni.

Laura Arkanian Holdezüst, vérarany írásához ezek a megoldások érkeztek:

Mythlore küldte:

Az ideális olvasó

Keresztes Dorina, éppen túl a harmincon, fordító, mellette tanár egy általános iskolában. Történelmet tanít; csöndes rajongással nézi azt a hatalmas „kalandregényt”, ahogy ő hívja, ami az emberiség hajnala előtt kezdődik, és nincsen vége. Rengeteget olvas, főként történelmi vagy „áltörténelmi” regényeket, és kevés dologra háklis, de ezek között elsőrangú a történelmi hűség.

Szeretné átadni azt a lelkesedést, amit ő érez, amikor választott tárgyáról beszél, de sokszor nem kap visszajelzést, és emiatt úgy érzi, nehezen tudja önmagát kommunikálni mások felé. Befelé forduló alkattá vált, sokan csodabogárnak tartják; a fordítás is magányos tevékenység – így napjait, örömeit, gondjait csak kevés emberrel tudja megosztani. A kollégáival való beszélgetéseket általában mindennapos dolgokról, vagy munkáról folytatják, a gyerekek szeretik, mert viccesnek tartják, és jó előadónak; de Dorina arra vágyna, hogy valaki megértse – úgy megértse, ahogyan ő szeretné.

Dorina szeretne barátokat, szó sincs arról, hogy távolodni akarna az emberektől; csakhogy nála általában nem úgy történnek a dolgok, ahogyan az másokkal lenni szokott.

Felfedezte, hogy rengeteg barátja van – a könyvek szereplői. Olyan közösségbe – közösségekbe – nyert bebocsáttatást a könyvek által, amelyekről a való életben nem is álmodhatna; és amíg mindennapi munkáját végzi, gyakran lepi meg az a megnyugtató gondolat, mennyire nincsen egyedül.

Fülszöveg

Szegjünk meg minden szabályt, döntsünk le minden tabut.

És viseljük a következményeket.

A másvérűek vagy vámpírok, vagy farkasok. A kolóniában a maguk biztonsága érdekében hozott törvényeket mindaddig vérrel és vassal betartatják, ameddig az emberi érzések és emberi gondok fel nem borítják azokat. Akkor a két vezérnek meg kell gondolnia, mennyi éri meg a békét, milyen messzire lehet elmenni, hogy biztosítsák a nyugalmat. A Titoktudók klán kolóniavezérként elismert vezetője, és az újdonsült Fekete Fa-klánbeli vezér megkísérelik megértetni a testvéreikkel, hogy az acsarkodás idejének vége kell legyen, ha továbbra is élni akarnak – ha ember módjára akarnak élni. Hárman tesznek kísérletet a nehezen kivívott egyensúly megbontására, három árnyék – és mindháromszor a tét az összefogás – vagy halál.

A városban a felszín alatt titokzatos csatornákon futnak az üzenetek: a törvények megszegőire halál vár, mindenáron. Vagy mégsem? Van olyan bátorság, amely képes a hátára venni egy egész kolónia gondját?

Van. Többekben is.

 

 ***

Sás Odett:

a. Mi a neve? (adj neki beszélő nevet)

Hajnal Viktória

b. Hány éves?

Harminc

c. Mivel foglalkozik?

Olasz és spanyol nyelvtanár 

d. Hogy néz ki egy napja?

Délelőtt-délután egy gimnáziumban tanít, utána magántanítványokat fogad a lakásán kereset-kiegészítésként, közben összedob egy könnyű vacsorát. Esténként kondiba jár, vagy randizik. Keresi a férfit, aki mellett le tudná élni az életét. Minden napot olvasással zár, elvből nem néz tévét, viszont netezik, amikor megteheti.

e. Mennyire tájékozott a magyar szerzők szórakoztató irodalmi műveivel kapcsolatban?

Nem tájékozott, viszont vannak kedvenc kiadói, azoknak figyeli a tematikus kínálatait, miközben ad a neten fellelhető könyves értékelések szavára, így választ könyvet. Nem érdekli, hogy egy szerző magyar vagy külföldi, nincsenek magasabb elvárásai egyikkel kapcsolatban sem, csupán jó történeteket keres.

 f. Mi a problémája, amin az olvasás tud segíteni?

Kicsit bedarálta őt a hétköznapok szürke egyhangúsága. Mivel többször is becsapták és megcsalták, kezdi elveszíteni a hitét a hosszútávon működő, harmonikus párkapcsolatokban. Feszültségre vágyik és kalandokra, amiket intenzív könyvélményeitől kap meg. Emellett talán tudat alatt olyan példákra is, ahol a szerelmesek kitartanak egymás mellett tűzön-vízen át.

g. Mik a következményei ennek a problémának?

Gyanakvó természet, egyre nehezebben bízik az emberekben.

 h. Mi az a jellegzetes élethelyzet, amibe kerülve valaki potenciális olvasója lehet a műnek?

Szakítás után, téli, szürke estéken, egy bögre forró tea mellé remek olvasmány.

i. Mik az “alacsonyabb rendű” vágyai, amihez a mű olvasása segítheti hozzá?

Erotika és kalandvágy.

j. Mik a “magasabb rendű” vágyai, amihez a mű olvasása segítheti hozzá?

Az esztétika, fontos neki, hogy egy írásnak erős, olvasócsalogató atmoszférája legyen, amibe legkönnyebben a hangulatos leírások által tudja magát beleképzelni. Vágyik arra is, hogy valamilyen formában megélje a közösséghez tartozás előnyeit és buktatóit. Sikerélményt kap a tanítványaitól, szóval azt nem itt keresi.

Fülszöveg:

A vámpírklánok és a farkasklánok öröktől fogva egymás ellenségei.

Holdanya ne adja, hogy összetalálkozzanak az éj sötétjében! Mert akkor sokan már soha többé nem térnek haza a harcból.

Vértestvér a vértestvérét nem irtja ki!

Hacsak nem egy ellenséges klán tagjával kezd.

A klánvezérnek ellentmondani pedig egyenlő a halállal. Mert annak akarata szent.

Peter és Andrea egyszerű egyetemistának hiszik egymást, amikor először találkoznak, és egy nyár alatt szerelem szövődik köztük. Már a közös életüket tervezgetik.

Aztán lassan megtelik a decemberi hold.

Egy éjjel egy tragikus véletlennek köszönhetően rádöbbennek: mindketten másvérűek. Csak egy a bökkenő: Andrea a Titoktudók vámpírklán tagja, míg Peter a Fényjárókhoz tartozik. Csakhogy azok vérfarkasok!

Az ősi törvények tiltják a kapcsolatukat.

Mégis kiállnak egymásért. Ezzel megbolygatják a városbeli klánok kényes egyensúlyát, és elindítanak egy olyan lavinát, amely örökre megváltoztatja az egész kolónia életét.

A legerősebb klán vezére úgy dönt, rendet tesz, és megkezdődik a harc Peter és Andrea számára a túlélésért a Nap és a Hold alatt.

***

Szofi:

„Vannak dolgok nap és hold alatt, amikről nem akarsz beszélni. És vannak, amikről mások nem akarják, hogy beszélj…”

 Két ember.

Két klán.

Egy szerelem,

 ami sosem teljesülhetett volna be.

Fényjárók és Titoktudók nem keveredhetnek.

Petert kitagadták a klánjából, és Andrea-val, a szerelmével új klánt alapítanak, hogy megmeneküljenek. A Renegát-klánt.

Ám ezt a többi klán nem nézi jó szemmel. Mindenki Alice, a Titoktudó klánok vezérének döntésére vár. A új klán véglegesen megszületik vagy…

Jones az Utazó-klán vezetője… volt, amíg Andrea rá nem tette a vérjelet…

Vajon mi lesz Andrea és Peter sorsa?

Örök rohanás és menekülés a klánok elől?

Vagy olyasmi történik, amire senki sem számít?

Ideális olvasó: Laura Arkanian: Holdezüst, vérarany

a. Mi a neve? (adj neki beszélő nevet) – Összetört Kitti
b. Hány éves? – 21
c. Mivel foglalkozik? – Jelenleg egy kávéházban pincérnőként dolgozik, de mellette Felnőtt képzésben végzi az idegen nyelvi kommunikátor szakot.
d. Hogy néz ki egy napja? – Reggel vagy munkába siet, vagy ha délutános műszakban dolgozik, délelőtt tanul. Munka közben ugyan nem nagyon van ideje, de minden perc szabadidejét arra használja, hogy olvasson.  
e. Mennyire tájékozott a magyar szerzők szórakoztató irodalmi műveivel kapcsolatban? – Igyekszik tájékozott lenni a legújabb művekkel kapcsolatban.
f. Mi a problémája, amin az olvasás tud segíteni? – A mindennapi gondok, anyagi problémák, egyetemi problémák, lelki bajok – főként a nem rég bekövetkezett szakítás nyomasztja.
g. Mik a következményei ennek a problémának? – Feszült, figyelmetlen, sírás kerülgetni minden szó után, ami nem tetszik neki, vagy támadásnak ítélt.
h. Mi az a jellegzetes élethelyzet, amibe kerülve valaki potenciális olvasója lehet a műnek? – A másik elvesztésével kapcsolatos rossz szájíz, a szerelemre vágyás fájdalma.
i. Mik az “alacsonyabb rendű” vágyai, amihez a mű olvasása segítheti hozzá (ha van ilyen)? (Szex/erotika, félelem leküzdése, biztonságérzet, stb.) – Felejtés, kikapcsolás, menekülés.
j. Mik a “magasabb rendű” vágyai, amihez a mű olvasása segítheti hozzá (ha van ilyen? (Családba, közösségbe tartozás; mások általi elismerés; önbizalom; sikeresség; önmegvalósítás, tudásvágy, kíváncsiság, esztétika stb.) – Hinni abban, hogy ő is talál majd valakit, aki kiáll mellette és nem hagyja el csak azért mert bajba kerül. Hinni a szerelemben.

***

A szerző küldte:

Az ideális olvasó neve Bagoly Csilla. Harminc elmúlt, adminisztratív munkakörben dolgozik.  Még nincs családja, de jó ideje önálló életet vezet, a saját döntéseit maga hozza meg. A napirendjébe a munka mellett belefér valamennyi sport és szórakozás is. Nincs kifejezett hobbija, ha rákérdeznek, az olvasást nevezi meg. Aktív Moly tag, a friss hírekről és megjelenésekről is onnan értesül, vagyis kifejezetten tájékozott.
 
Az olvasás segít elterelni a figyelmét a munkahelyi gondjairól, segít kiszakadni a rutinból, megadja azt a szellemi kihívást és izgalmat, amit a munkája sokszor nem. Ha nem ismerné ezt a „menekülőútvonalat”, nagyon hamar elfásulna, kiégne.  „Alacsonyabb” szinten az idegei bizsergetését várja egy jó könyvtől, feszültséget, drámát, vért, verejtéket és könnyeket;  „magasabb” szinten azonosulást a szereplőkkel, velük együtt megélt katarzist, esetleg új gondolatokat, szemléletformálást.
 
FÜL
Néha az ember nem gondolkodik, még csak nem is dönt, hanem csak úgy cselekszik. Például kivesz néhány téglát valami régi falból, ami úgysem fog hiányozni senkinek — aztán amikor a megbolygatott gát átszakad, már csak azért küszködik, hogy a felszín felett tartsa a fejét, és ha lehet, azokét is, akiket előzetes figyelmeztetés nélkül, vele együtt sodort el a víz…
Másvérűek igenis léteznek. Nézz fel a holdra, aztán nézz alaposan körül… a régi mesék nagy része igaz.
Nem tudhatod, ki a másvérű. Lehet, hogy éppen a szülőd, a testvéred, a szerelmed az. Ha viszont te magad is az vagy, a dolgok nagyon gyorsan nagyon bonyolulttá válhatnak…
A törvények mindenkit védenek. A törvények alól kibúvó nincs.
A törvények elavultak.
Ha már nincs vesztenivalód, vagy éppen az életed, a szeretteid élete a tét, tehetsz-e mást, mint hogy új utat választasz – és vállalod, ami a törvényszegőknek kijár?

***

Felkeltette a figyelmedet? Még nem ismered, de érdekel a történet?

A régény vár, olvass bele!

 

 

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 8.7/10 (15 votes cast)
19 hozzászólás Szólj hozzá
  1. Érdekes, hogy itt viszont én fiatalabb olvasókat gondoltam volna az ideális olvasónak. Igaz, nem láttam még nagyon sokat a könyvből, meg a szereplői felnőttek — de ők is fiatal felnőttek. 🙂
    A fülszövegek közül nekem Mythlore első két mondata és utána Laura folytatása tetszene. 😀 Mert Mythlore nyitómondatai kifejezetten figyelemfelkeltőek, Lauránál viszont az tetszett, hogy éppen csak megalapozta a világát, nem akart sokat mondani, csak megbirizgálni a kíváncsiságunkat. 😉

  2. Lehetek őszinte?

    Nem akarom megbántani a szerzőt, mert Laura nagyon szimpatikus azon hozzászólásai alapján, amit itt, vagy a Facebookon láttam tőle.

    Őszinte leszek. Akkor sem akarnám elolvasni ezt a könyvet, ha vörös pöttyös lenne és megkapnám ajándékba valakitől. Az utóbbi években olyan sok a vámpírok és vérfarkasok ellentétére építő sztori, hogy egyszerűen úgy érzem, nem vagyok kíváncsi többre. Ha pár évvel ezelőtt van Aranymosás, és ott indul a Höldezüst, akkor simán a kívánságlistámra tettem volna, de már annyira telítődtem a műfajjal, hogy egyszerűen már nem tud izgalomba hozni.

    Azt viszont tudom, hogy sok olvasót még mindig lekötnek a vámpírok és a vérfarkasok, és az sem véletlen, hogy Laura máris ekkora olvasótáborral rendelkezik. Szóval, valamit biztos jól csinál, és mivel a szerző is szimpatikus, drukkolok a megjelenésnek. Aztán meg, ki tudja, pár (nagyon) pozitív kritika után talán pár év múlva én is elolvasom majd.

  3. Tibor, a véleményedet egyáltalán nem érzem bántónak, sőt, inkább örülök az őszinteségednek. Nem jöhet be mindenkinek minden. Akármi lesz is a kolóniából, VP biztosan nem, de a bizonyos pár év múlva, alkalomadtán nyugodtan jelentkezz az ajándék kötetért a pénztárban 😉

  4. A VP alatt a misztikus-romantikus kategóriát értettem 🙂 saját magamat nem sorolnám oda, romantika híján. (Az, hogy a kezdés mást ígért, az spec az én hibám, nem a teljes sztorié 😀 )

  5. Nem Laura írásához kapcsolódik, – aki egyébként nem ír rosszul – hanem Tibor hozzászólásához egy régebbi, másik honlapra írt bejegyzésem

    „Be kell vallanom – és ez valamilyen szinten ehhez a fórumhoz is tartozik – szégyellem magam. Napokban olvastam Jessica Gregson skót írónő Angyalcsinálók c. könyvének egy részletét. A magyarországi arzénes gyilkosságokat dolgozta fel:
    A részlet, amit olvastam – huszonkettedik fejezet – egy magatehetetlen sérült férjről szól, akit négy éve ápol a felesége, négy éve küszködnek, szenvednek mindketten. Végül az asszony sírva adja férje kezébe az arzénes tejet tartalmazó poharat, amit a férfi felhajt.
    Szégyellem magam, mert egy skót írónőnek jutott eszébe az, ami nekünk, magyaroknak nem. Vagy ennyire nem ismerjük a saját történelmünket, vagy ennyire érzéketlenek vagyunk az irodalmi témák iránt, nem tudom.”

    Sajnos a már feldolgozott témák újra, és újra feldolgozása fantáziaszegénységről tanúskodik. És ez rám is vonatkozik. Mindazonáltal meg lehet próbálni, de a sikerhez mindenképp új látásmódra, új megközelítésre, új stílusra van szükség.

  6. (Nagyon jól szórakoztam – de a szabályzat értelmében moderálnom kell. Ennek nem itt van a helye.
    Aranymosó)

  7. Kósza, nem igazán tudom, milyen választ adhatnék erre. Maradjunk annyiban, hogy köszönöm, hogy megosztottad velünk az írásodat, de ez nem az én világom. Semmilyen értelemben.

  8. Visszatérve a Vörös Pöttyös témakörre, szerintem is olyan 20-28 éves a regény olvasórétege, és inkább a VP sorozat, mint az Arany Pöttyös.

  9. Laura, nem vártam reakciót, csupán gyenge példát mutattam az eltérő stílusra, látásmódra, megközelítésre. Persze, hogy nem a te világod, nem baj, az enyém sem. Viszont a sokoldalúsághoz nem árt minden téren kipróbálni, megmérettetni magát az embernek. 🙂

  10. Ja, hogy ez sokoldalúság? Kósza, nem volt egyedi ez sem, már nagyon régi vicc, mióta a vámpíros történetek megjelentek.
    Amúgy azt hiszem, ugyanabba a folyóba léptünk, emlékeim szerint egyszer már kértelek, hogy ne tegyél ki ilyen részleteket. Van erre elég Fb csoport, van a szerzőknek blogja stb.

  11. Kedves Aranymosó, nem tudom mi volt a vicc, ha nagyon régi, oszd meg velünk, hadd mulassunk mi is. 🙂 Én még nem ismerem.
    Ami a sokoldalúságot illeti, az én véleményem, minél több téma, műfaj, írásmód kipróbálása, hogy végül rátaláljunk az optimális önkifejezésre, stílusra, stb. vagyis arra, ami mind nekünk, mind az olvasóknak tetszik. Az sem baj, ha egy íráson belül megjelenik pl. a humor és dráma, csupán tudni kell megírni. Lehet eltérő a véleményünk, ettől változatos a világ, szívesen megismerném, te mit értesz sokoldalúság alatt?
    A részletekkel nem egészen értem mi a probléma, hiszen, ha lenn a Facebookra kerül, akkor is megjelenik itt, és láttam mástól is, de sebaj. Ha megfeledkezem magamról, beszúrom, te pedig törlöd. Tudd fel a feledékenységemet az öreg életkoromnak, nem sűrűn fordul elő, és ettől még nem dől össze a világ. 🙂

  12. „Nem tudhatod, ki a másvérű. Lehet, hogy éppen a szülőd, a testvéred, a szerelmed az…” 🙂
    Laura, nagyon jó a fülszöveged!

  13. Kósza, ez nem egy írókör, hanem egy kiadó irodalmi oldala, ahol a különböző szűréseken átesett szerzőket szeretnénk megismertetni a nagyközönséggel és más írótársakkal. Alapból is modortalanság és agyjátszás átírni más írását, de különösen az, amikor az adott bejegyzés célja, hogy a szerzőt és művét helyezzük középpontba. Egyszer már kértem, hogy az ilyen szösszenetekkel keresd meg személyesen a szerzőt, bizonyára van Fb oldala, blogja, e-mail címe. Ez a második admin felszólítás.

    Ami a vámpírfogak kihúzását illeti, elég régi írói téma, 10 éve még vicces volt.

  14. Aranymosó, ha más írásának átírása alatt Bram Stoker: Drakula gróf válogatott rémtettei c. könyvére gondolsz, igazad van. Úgy tűnik száz, és száz modortalan létezik rajtam kívül, és nem egy agyjátékát meg is filmesítették.
    Amit én mutattam, egy novella részlete volt, nem az itteni mű átírása, és nem vicc. Ha jól emlékszem idézőjelet alkalmaztam, tehát nem lehetett félreérteni. Reklámnak sem tekinthető, mert se az író neve, se az írás címe nem volt feltüntetve, sőt hangsúlyoztam, hogy nem valami jó írás, nem is raktam bele az általad jól ismert novelláskötetembe. Lehet, hogy a vámpír fogának kihúzásáról már tíz éve írtak, én nem olvastam ezért kértem a segítséged. Mondjuk egy linket, írót, címet, hogy elolvashassam. Úgy tűnik, hiába…

    Már a második admini figyelmezetés? Pedig én nem kötöttem beléd, mint tavaly Nem Tom. 🙂 Őt megkérdezted, miért pikkel rád, én nem fogom megkérdezni ugyanezt tőled. Fölösleges. 🙂
    Öreg vagyok a változáshoz, maradok, amilyen vagyok, írok, amilyent szoktam. Nem tudom, van-e mód a nickem letiltására, nyugodtan tedd meg, nem fogok más nicken megjelenni, annál büszkébbnek születtem. 🙂
    Egy kérésem viszont van. Ha zavarom ezt a honlapot, akkor minden velem kapcsolatos dolgot tüntess el, a hozzászólásaimat, és a Terror virága c. írásomat is. (Nem Terror világa, hanem virága. Érdekes ez volt az egyetlen írás, aminek elrontottad a címét, úgy kellett korrigálnod.) Ennyire zavar? (Költői kérdés!) 🙂

  15. Nem az egyetlen cím, amit elírtam, például pont a Holdezüstnél is elsőre benne volt egy „és” szócska.
    Nem Tom neve ismerős, és mintha lett volna valami gond is, de már nem emlékszem, több száz szerzővel vagyok kapcsolatban, sajnálom.

    Újra kérlek, engedd meg a szerzőnek, hadd örüljön a fülszövegeknek, hadd legyen a műve körül beszélgetés.

    Ha szeretnéd töröltetni a novelládat, természetesen megteszem, a felkerült írások a szerzőké.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük